Dodana: 30 październik 2015 08:57

Zmodyfikowana: 30 październik 2015 08:57

Zintegrowane Inwestycje Terytorialne dla Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego zostały zatwierdzone

Sprawy inwestycji dla Białegostoku i dziewięciu sąsiednich gmin zdominowały obrady Komitetu Monitorującego RPO, które odbyły się w czwartek 29 października. Gośćmi konferencji byli przedstawiciele Komisji Europejskiej Wolfgang Munch i Przemysław Kalinka z DG Regio oraz Szymon Pogorzelski z DG Employment.

Ilustracja do artykułu 1280342_resized_0.jpg

Posiedzenie otworzył wicemarszałek województwa Maciej Żywno. Uczestnikami obrad byli m. in. członkowie Zarządu Województwa Bogdan Dyjuk i Jerzy Leszczyński, prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, zastępca prezydenta Białegostoku Adam Poliński, przedstawiciele innych samorządów, ministerstw, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych.

Pokonywanie barier

Wolfgang Munch stwierdził, że cieszy się, iż nowy Regionalny Program Operacyjny jest już w województwie podlaskim realizowany, sukcesywnie ogłaszane są konkursy i przygotowywane nowe. Zapowiedział, że Komisja Europejska niedługo wdroży specjalny program pilotażowy, którego uczestnikami będą dwa regiony z Polski Wschodniej i dwa z Rumunii. Chodzi o wzajemne przekazywanie doświadczeń i wspólne znalezienie sposobów na pokonywanie barier, piętrzących się przed ubogimi regionami.

Z kolei Szymon Pogorzelski przekazał Komitetowi Monitorującemu uwagi, jakie ma Komisja Europejska wobec programu Rozwój Lokalny Kierowany przez Społeczność. Przypomnijmy, że zdecydowały się na jego realizację w ramach RPO tylko dwa województwa: podlaskie i kujawsko – pomorskie, natomiast w niektórych krajach jest to dość powszechna praktyka.

Szymon Pogorzelski apelował, by przy planowaniu działań brać pod uwagę stopień biedy i zagrożenia wykluczeniem społecznym, wyższe w naszym regionie niż średnio w Polsce. Potrzebna jest zwłaszcza pomoc osobom niepełnosprawnym, w tym z zaburzeniami psychicznymi. Jest ich w województwie ponad 51 tysięcy, a ich problemy są niedostatecznie dostrzegane.

Ogólnie biorąc - Rozwój Lokalny powinien jednak służyć znajdowaniu trwałych źródeł wzrostu, wykorzystywać innowacje, promować liderów spoza administracji itp.

Dla rozwoju Białegostoku i sąsiednich gmin

Dorota Perło, reprezentująca Stowarzyszenie Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, przedstawiła Strategię opracowaną dla tego terytorium. Po konsultacjach społecznych dokument ten został ostatnio zaakceptowany przez Zarząd Województwa.

Strategia zwraca uwagę m.in. na bolączki Białegostoku i sąsiednich gmin, takie jak niska atrakcyjność inwestycyjna czy wysokie bezrobocie, a także na atuty, wśród których jest duży potencjał ludnościowy. Zintegrowane Inwestycje Terytorialne powinny służyć wyeliminowaniu bolączek oraz umacnianiu i pomnażaniu mocnych stron.

Na rozwój BOF przeznaczonych zostało 76 milionów euro, przy czym 67,2 mln pochodzi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a 8,8 mln z Europejskiego Funduszu Społecznego. Strategia przewiduje, że zostaną one wykorzystane na poprawę atrakcyjności inwestycyjnej, podniesienie jakości kształcenia, na wspieranie integracji społecznej mieszkańców oraz wdrażanie gospodarki niskoemisyjnej i ochronę środowiska. Na uzbrojenie kolejnych terenów inwestycyjnych przeznaczonych zostanie 13,7 milionów euro. Przewiduje się, że na terenach aglomeracji białostockiej powstanie 22 kilometrów dróg dla transportu zbiorowego i 60 km ścieżek rowerowych.

Kryteria wyboru projektów zatwierdzone

Komitet Monitorujący po dyskusjach, uwzględniających opinie przedstawicieli wielu środowisk i Komisji Europejskiej, przyjął kilkanaście uchwał w sprawie kryteriów wyboru i oceny projektów, zarówno dotyczących Białostockiego Obszaru Funkcjonalnego, jak i z innych dziedzin. To warunek niezbędny, by można było ogłaszać kolejne konkursy lub rozpoczynać postępowania pozakonkursowe.

 

  

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook