Dodana: 11 wrzesień 2015 22:40

Zmodyfikowana: 11 wrzesień 2015 22:40

„Koniec wojny, nowe zniewolenie” to motto XV Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru

Delegacje z Litwy, Łotwy, Estonii i Białorusi, goście z USA, przedstawiciele związków Sybiraków z całego kraju, mnóstwo młodzieży – harcerze, uczniowie, potomkowie zesłańców, i Oni sami – Sybiracy – ulicami miasta tysiące osób manifestowało swoją pamięć dla ofiar Golgoty Wschodu.

Ilustracja do artykułu _MG_8150.jpg

Przemarsz poprzedziły uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim. Wśród zebranych byli m.in. przedstawiciele Prezydenta RP, rządu, władz samorządowych, wojewódzkich i miejskich, a także  dostojnicy kościelni.
Do Białegostoku specjalnie z okazji XV Marszu Żywej Pamięci przyjechała Anna Maria Anders, córka gen. Władysława Andersa. 

Uroczystości pod Pomnikiem Katyńskim otworzyło wystąpienie Prezesa Związku Sybiraków Tadeusza Chwiedzia.

- Koniec wojny nie oznaczał dla Sybiraków końca cierpień i przebywania w miejscach i warunkach zesłaniaCieszyliśmy się, że wojna się skończyła. Z nadzieją kierowaliśmy do Pana Boga modlitwy o najszybszy powrót do Ojczyzny, za która tak cierpieliśmy. Ale Ojczyzna nie witała nas jak kochająca matka swe dzieci. Było to przywitanie obce, wrogie, obojętnie – mówił Tadeusz Chwiedż

Prezes Związku Sybiraków przypominał trudne losy Sybiraków,  represje jakie dotykały powracających z zesłania Polaków ze strony nowego komunistycznego państwa. Przypominał o szykanach, upokorzeniach, o tym, że przez całe lata PRL nie wolno było mówić im o tym gdzie byli i dlaczego, pytać o losy tych, którym nie udało się wrócić.

Nawiązał też w swoim przemówieniu do innych ofiar reżimu komunistycznego – do historii Żołnierzy Wyklętych , do Małego Katynia, którym nazywana jest często Obława Augustowska.

Prezes Związku Sybiraków podkreślał istotę pielęgnowania pamięci historycznej i przekazywania jej młodemu pokoleniu.

- Sybiracy uważają za swój najważniejszy obowiązek przekazywanie pamięci historycznej młodym. Chcemy, aby młode pokolenie budowało w duchu pojednania i przebaczenia nową przyszłość, inną niż ta naznaczona bólem i krzywdą – mówił - Mamy czerpać dumę z męstwa zesłańców, którzy nie wyparli się polskości mimo, ze bardzo cierpieli.

Kapłani kościołów katolickiego, prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego pobłogosłwili uczestników Marszu. Przedstawiciele instytucji publicznych, władz miasta, samorządu i województwa, oraz przedstawiciele organizacji pozarządowych złożyli wieńce i zapalili znicze przed Pomnikiem Katyńskim. 
Nastepnie pochód przeszedł z Parku Zwierzynieckiego do kościoła św.Ducha. Tam po nabożenstwie celebrowanym przez ks. Abpa. Edwarda Ozorowskiego rozpoczęły się uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Sybiraka

Historia Marszu sięga 2000 roku, kiedy to przeszedł on po raz pierwszy, ulicami Białegostoku. W tym ważnym wydarzeniu wzięło udział ponad 6000 osób. Byli to głównie Sybiracy, młodzież szkolna, harcerze i kombatanci. Uczestnicy chcieli w ten sposób zamanifestować pamięć o ofiarach deportacji, zarówno tych od XVII wieku, jak i bliższych z okresu 1940 – 1956. W Marszach uczestniczyli m. in.: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Prezes Rady Ministrów, Marszałkowie Sejmu i Senatu oraz przedstawiciele Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. 

Obecnie co roku w Międzynarodowym Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru bierze udział ponad 13000 osób. W tym 10000 młodzieży oraz goście z zagranicy. Obchody to również ważne wydarzenie kulturalne. 10 września o godz.19.00 na Stadionie Miejskim w Białymstoku, przy ul. Słonecznej 1, odbył się koncert znanych zespołów LAO CHE i KULT, sfinansowany ze środków budżetu miasta Białystok. Bilety w symbolicznej cenie 10 zł są do nabycia, u organizatora koncertu, w Białostockim Ośrodku Kultury przy ul Legionowej 5.

Marszowi towarzyszą  też specjalnie przygotowane wystawy. W tym roku jest  to wystawa malarstwa Sybiraka - Ottona Grynkiewicza w Muzeum Wojska w Białymstoku, wystawa pt. „ Marsze Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. To już 15 lat...” przygotowana w sali kościoła pw. Ducha Św. przy ul. Sybiraków 2 przez Muzeum Pamięci Sybiru oraz wystawa Oddziału IPN w Białymstoku  pt. „ Nowe zniewolenie”.

Pełny program obchodów na stronie Muzeum Wojska w Białymstoku www.mwb.com.pl.

10 września 2015 roku

godz. 10.00-18.00
Wystawa pt. „Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru – To już 15 lat” przygotowana przez Muzeum Wojska w Białymstoku

Wystawa pt. „Nowe zniewolenie” przygotowana przez Białostocki Oddział IPN. (Obie wystawy znajdują się w dolnej części kościoła pw. Ducha Św., w Białymstoku, ul. Sybiraków 2)

godz. 10.00–20.00
Zwiedzanie Muzeum Wojska w Białymstoku – wystawa malarstwa Ottona Grynkiewicza (ul. Kilińskiego 7)

godz. 19.00
Koncert zespołów Lao Che i Kult, zorganizowany przez Białostocki Ośrodek Kultury (Stadion Miejski, Białystok, ul. Słoneczna 1, godz. 19)

11 września 2015 roku

godz. 8:00
Święta liturgia w Katedralnej Cerkwi pw. Św. Mikołaja Cudotwórcy w Białymstoku celebrowana przez Najprzewielebniejszego Jakuba Arcybiskupa Białostockiego i Gdańskiego

godz. 10.00
Zbiórka uczestników Marszu przy Pomniku Katyńskim:
- hymn państwowy,
- powitanie zebranych i wprowadzenie do tematu XV Marszu – Prezes Zarządu Głównego Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź,
- błogosławieństwo uczestników Marszu w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim,
- przemarsz do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2, ulicami: Świętojańską, Branickiego, Piastowską.

godz. 11.30
Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego celebrowana przez JE abpa prof. dr hab. Edwarda Ozorowskiego Metropolitę Białostockiego. Homilię wygłosi ks. prof. dr hab. Adam Skreczko

godz. 12.30
Uroczystości przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka:

- hymn Związku Sybiraków,
- modlitwa za zmarłych Sybiraków w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim,
- wystąpienia okolicznościowe,
- apel poległych zakończony salwą honorową – żołnierze 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego
- złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook