Dodana: 24 marzec 2016 08:54

Zmodyfikowana: 25 marzec 2016 06:16

Wielki Czwartek w kościele katolickim

Wielki Czwartek to początek obrzędów Triduum Pachalnego. Wierni kościoła katolickiego wspominają Mękę i Zmartwychwstanie Pańskie.

Ilustracja do artykułu jesus-1250035_960_720.jpg

Ten dzień otwiera nabożeństwo Krzyżma świętego, celebrowane w kościołach katedralnych przez biskupa i prezbiterów danej diecezji. Biskup święci oleje chorych, katechumenów i święte krzyżmo. Kapłani zabierają nowe oleje do swoich parafii, stare zaś się spala.
W katedrze białostockiej nabożeństwo o godz. 9.00 odprawi ks. abp. Edward Ozorowski .

Wieczorem odprawia się uroczystą Mszę Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne. Jest ona sprawowana na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy, podczas której Chrystus ofiarował Bogu Ojcu pod postaciami chleba i wina swoje ciało i krew, a następnie dał apostołom do spożycia oraz nakazał im, by czynili to na Jego pamiątkę. Podczas tego wydarzenia Jezus ustanowił dwa sakramenty – kapłaństwo i eucharystię.
Msza Wieczerzy Pańskiej pozostaje "niezakończona" – nie ma podczas niej błogosławieństwa wiernych i rozesłania, a Najświętszy Sakrament zostaje przeniesiony do Ciemnicy, Liturgia jest kontynuowana w Wielki Piątek.


Pierwszy dzień Triduum Paschalnego trwa do liturgii Męki Pańskiej w Wielki Piątek wieczorem, kiedy to zaczyna się drugi dzień Triduum Paschalnego. On z kolei kończy się w sobotni wieczór w momencie rozpoczęcia uroczystej liturgii Wigilii Paschalnej, która rozpoczyna trzeci dzień Triduum - Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.

 

W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego triduum rozumie się jako trzy etapy misterium odkupienia. Etap pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary; etap drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu; etap trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie.



fot.pixabay

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook