Dodana: 18 sierpień 2015 09:41

Zmodyfikowana: 19 sierpień 2015 18:10

Prezydent Andrzej Duda wziął udział w obchodach Święta Przemienienia Pańskiego na Świętej Górze Grabarce

W uroczystościach święta Przemienienia Pańskiego na św. Górze Grabarce wzięło udział kilka tysięcy osób. Dla wiernych prawosławnych to miejsce ma podobne znaczenie jak Częstochowa dla polskich katolików. - Jeżeli prezydent ma jakieś zadanie, to takie, żeby w społeczeństwie, niezależnie od wyznania i narodowości, szukać elementów wspólnych - zwrócił się prezydent Andrzej Duda do zgromadzonych wiernych na Grabarce. - Wierzę, że będziemy umieli budować tę wspólnotę, nawet mimo różnic.

Ilustracja do artykułu _MG_5448.jpg

Święta Góra Grabarka to najważniejsze prawosławne sanktuarium w Polsce. Każdego roku uroczystości Przemienienia Pańskiego gromadzą na Grabarce kilka tysięcy wiernych. Od setek lat ludzie przychodzą tu z prośbą i modlitwą o pomoc. Zostawiają swoje krzy­że, pod którymi kryją się ich osobiste troski, smutki i radości. Przychodzą, aby tu znaleźć ukojenie, radość, pociechę i wzmocnienie.

Święta Góra Grabarka to miejsce, gdzie od stu­leci podążają prawosławni pielgrzymi. Jej najstarsze dzieje nie są znane. Góra zasłynęła w 1710r., kiedy epi­demia cholery szalała na terenach Podlasia. W tym cza­sie pewnemu starcowi we śnie zostało objawione, że ratunek można znaleźć na pobliskim wzgórzu. Wierni poszli za głosem Bożym, przynosząc ze sobą krzyże. Z modlitwą obmywali się i pili wodę ze źródełka. We­dług kroniki siemiatyckiej parafii ratunek od choroby znalazło wówczas ok. 10 tys. ludzi. W podzięce Bogu za cud zbudowano na tym miejscu drewnianą kapliczkę Przemienienia Pańskiego. Cerkiew przebudowywana, remontowana, upiększa­na dotrwała do 1990r, kiedy to podpalona spłonęła doszczętnie. Nowa cerkiew została wyświęcona w 1998r. Jest już murowana.

W 1947r. na Świętej Górze powstał prawo­sławny żeński klasztor św. Marty i Marii. Od tej pory historia Góry jest nieodłączna od dziejów klasztoru. Siostry modlą się i opie­kują się tym świętym miejscem.

Od 2000r na Świętej Górze znajduje się Iwierska Ikona Matki Bożej napisana na Świętej Górze Atos, podarowana na pamiąt­kę 2000 lat chrześcijaństwa.

Na podstawie www.grabarka.pl

Fot. Cezary Nowak / Podlaski Urząd Wojewódzki

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook