Dodana: 21 sierpień 2015 11:46

Zmodyfikowana: 21 sierpień 2015 11:46

W dyrekcji Lasów w Białymstoku słońce napędza komputery

Około półtora miliona złotych kosztowała modernizacja budynku biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, ale jak twierdzą zarządzający „Lasami” było warto - ocieplone ściany budynku, zainstalowane ogniwa fotowoltaiczne zasilające komputery, drukarki i skanery, sprawiły że gmach „Lasów” jest ekologiczny, oszczędny i promuje nowoczesny styl.

Ilustracja do artykułu widok bliski.JPG

Dzięki poszerzeniu ścian piwnic, ich ociepleniu, nałożeniu na nie izolacji przeciwwilgociowej, ociepleniu ścian budynku 15 centymetrową warstwą styropianu i zamontowaniu na dachu 92 paneli fotowoltaicznych, z których każdy ma moc 250W, budynek „Lasów” będzie oszczędny, ponieważ będzie gromadził ciepło, zmniejszy moc dostarczanego ciepła z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej o blisko 42% dotychczasowego zapotrzebowania, ale również przetworzy energię emitowaną przez słońce na prąd elektryczny o mocy 23kW. I właśnie dzięki temu prądowi dostarczanemu ze słońca pracować będzie kilkaset komputerów, drukarek, i urządzeń skanujących w biurze Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku i w pozostałych firmach.



Pomysł na utworzenie biura Lasów Państwowych w Białymstoku pojawił się tuż przed II wojną światową. W 1938 r Rząd Polski wprowadził korekty granic i obszarów niektórych województw. W ślad za tym również w Lasach Państwowych skorygowano dotychczasowy podział na okręgi dyrekcyjne. W konsekwencji zmian w drugiej połowie 1938 roku podjęto decyzję o przeniesieniu biura Dyrekcji Lasów Państwowych z Białowieży do Białegostoku. Brano wtedy pod uwagę dwie lokalizacje siedziby biura w mieście. Pierwotnie miało to być miejsce przy ulicy Podleśnej, w którym dzisiaj stoi budynek Filharmonii Białostockiej, jednak ostatecznie biuro miało stanąć na działce u zbiegu dzisiejszych ulic Świętojańskiej i Mickiewicza, naprzeciwko znanej galerii handlowej. Niestety wybuch drugiej wojny światowej przerwał zamierzenia leśników.

Obecna lokalizacja biura Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku – spadkobierczyni Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży - mieści się w centrum regionu i w centrum miasta, przy ul. Lipowej.
Budynek stoi na działce należącej do Skarbu Państwa i jest w zarządzie Lasów Państwowych. Poza biurem RDLP mieści się w nim Biuro Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej, a także dzierżawione biura innych firm. Warto wspomnieć, że budynek wybudowano w latach 50. XX wieku. Zanim jednak biuro RDLP wpasowało się na stałe w układ urbanistyczny Białegostoku, dwukrotnie zmieniało swoją lokalizację.
Trwała jeszcze II wojna światowa, a już w pierwszych dniach sierpnia 1944 r. na białostocczyźnie grupa leśników przystąpiła do organizowania gospodarstwa leśnego. Istniejący wówczas Wydział Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego Wojewódzkiej Rady Narodowej w Białymstoku został przekształcony w Dyrekcję Lasów Państwowych. Na jej czele stanął Edward Więcko, późniejszy profesor nauk leśnych. Pierwszą siedzibą nowo powstałej Dyrekcji LP w Białymstoku był budynek przy ul. Mickiewicza 15. Po kilku latach siedziba Dyrekcji LP została przeniesiona do przedwojennej kamienicy przy Sienkiewicza 14. Jednak i tym razem nie było to docelowe miejsce lokalizacji biura dyrekcji. Zakładowa Kronika odnotowywała: Bardzo ważnym wydarzeniem w działalności Zarządu Okręgu L.P. w Białymstoku było wybudowanie biurowca (siedziby obecnego OZLP) przy ulicy Lipowej 51. Kamień węgielny pod budowę gmachu został położony w 1953 r. Pomiary geodezyjne wykonywała załoga Zarządu między innymi niwelację terenu prowadził były pracownik OZLP  Włodzimierz Cynkiem. Gmach został wybudowany w ciagu trzech lat. Już w 1956 r. załoga przeniosła się do nowego „locum”, przestronnego i widnego, w którym obok załogi OZLP siedzibę swą miało nowo powstałe Biuro Urządzania Lasu i Pomiaru Lasów Oddział w Białymstoku, a także Przedsiębiorstwo „Las”, „Przedsiębiorstwo Przemysłu Drzewnego”, a później również i OTL Białystok.

Budynek „Lasów” od wybudowania miał szary kolor elewacji. Ponad dekadę temu elewacja została zmodernizowana i od tamtej pory utrzymana jest w zielonym kolorze. Obecnie zakończyła się kolejna modernizacja budynku. Ocieplono go, pomalowano na kolory zielone w różnych tonacjach, umieszczono na dachu panele fotowoltaiczne przetwarzające energie słoneczną na prąd elektryczny, zainstalowano nowy maszt do łączności radiowej z nadleśnictwami, przebudowano piwnicę na rowerownię, bo coraz więcej leśników do pracy dojeżdża rowerami, oraz umieszczono nad głównym wejściem neon w kształcie choinki, który wieloma kolorami będzie zapalał się w okresie Świąt Bożego narodzenia. Teraz elewacja jest oświetlona, co po zmroku uatrakcyjnia bryłę budynku. Obok budynku ustawiono także infokiosk i podświetlone pylony do umieszczania w nich grafiki.
Wkrótce w infokiosku i na pylonach będzie można znaleźć informacje o miejscach w lesie wartych odwiedzenia, dowiedzieć się ciekawych rzeczy roślinach, grzybach czy zwierzętach, lub cieszyć oko widokiem profesjonalnych zdjęć wykonanych przez leśników, na co dzień w pracy obcujących z przyrodą.

Źródło: rzecznik RDLP w Białymstoku

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook