Dodana: 29 kwiecień 2019 12:50

Zmodyfikowana: 29 kwiecień 2019 12:50

Uroczystości w Olendach – pamięć o obrońcach ziemi

Ponad 200 osób wzięło udział w upamiętnieniu wydarzeń 65 rocznicy buntu przeciwko kolektywizacji ziemi we wsi Olendy (gm. Rudka). W uroczystościach wzięli udział mieszkańcy gminy, a także przedstawiciele władz samorządowych wszystkich szczebli. Zarząd Województwa Podlaskiego reprezentował wicemarszałek województwa Stanisław Derehajło.

Ilustracja do artykułu 65 rocznica babskiego buntu w Olendach-29 (1).jpg

Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Rudce, której przewodniczył Biskup Drohiczyński – Jego Ekscelencja Ks. Tadeusz Pikus. W homilii wspominał o bohaterstwie mieszkańców, w szczególności kobiet, podczas procesu kolektywizacji ziemi. Następnie uroczystości przeniosły się pod pomnik upamiętniający tamte wydarzenia.

Do przyczyn buntu w Olendach odniósł się pod krzyżem pamiątkowym Wicemarszałek Województwa Podlaskiego Stanisław Derehajło.

- Kolektywizacja była czymś, co dla każdego Polaka jest nie do pojęcia. W narodzie polskim nie ma tradycji oddawania ziemi. Jest przywiązanie do niej, swoisty etos pracy na ziemi. To także styl życia, ale przede wszystkim fundament naszej kultury i tradycji. Ziemia pełni niezwykle ważną rolę, zwłaszcza, od kiedy jesteśmy w Unii Europejskiej – mówił. Podkreślił także, iż Zarząd Województwa Podlaskiego wsparł organizację tej uroczystości.

Po złożeniu wieńców w sąsiedztwie świetlicy wiejskiej w Olendach odbyła się sesja naukowa, w trakcie której przybliżone zostały zarówno wydarzenia sprzed 65 lat, jak i kontekst historyczny dla ziem tej części województwa podlaskiego. Swoje referaty wygłosili: dr Zbigniew Romaniuk, dr Marcin Markiewicz z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej oraz profesorowie Uniwersytetu w Białymstoku – Józef Maroszek i Czesław Dobroński.

W uroczystościach wzięli udział m.in. przedstawiciel Wojewody Podlaskiego - doradca wojewody Adam Jakuć; samorząd województwa oprócz wicemarszałka Stanisława Derehajło reprezentował Jerzy Leszczyński - radny województwa, były marszałek województwa; obecni byli również starosta siemiatycki Jan Zalewski i starosta bielski Sławomir Snarski, a także gospodarz gminy Rudka wójt Marcin Gawrysiak.

Organizatorami uroczytości byli: Starosta Bielski, Wójt Gminy Rudka, Proboszcz Parafii w Rudce oraz Komitet Obchodów. 

mn

O uroczystościach i buncie w Olendach pisaliśmy też TU (link do zapowiedzi)

facebook