Dodana: 19 maj 2015 14:52

Zmodyfikowana: 19 maj 2015 14:56

Społeczna aktywność seniorów w województwie podlaskim

Wesołe jest życie seniora, czyli o społecznej aktywności osób starszych w województwie podlaskim - to hasło konferencji zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.

Ilustracja do artykułu senior-01.jpg

Wesołe jest życie seniora, czyli o społecznej aktywności osób starszych w województwie podlaskim - to hasło konferencji zorganizowanej przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Białymstoku.

O tym jak aktywizować ludzi starszych, w jaki sposób zadbać o ich potrzeby i jak zapobiegać wykluczeniu społecznemu rozmawiali przedstawiciele władz samorządowych, szefowie i pracownicy Ośrodków Pomocy Społecznej, przedstawiciele organizacji pozarządowych i seniorzy.
Spotkanie odbyło się 19 maja w sali sejmikowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

 - Wszyscy zmierzamy do tego senioralnego wieku. To nieuniknione. To jak my będziemy traktować starsze pokolenie, tak samo w przyszłości będziemy traktowani przez młodszych- mówił Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko otwierając konferencję – Wspaniale, że są stowarzyszenia i instytucje działające rzecz seniorów. Państwo wspiera działania aktywizujące seniorów. Samorząd też włącza się w te działania. Są środki finansowe przeznaczone na te cele i należy je mądrze wykorzystywać –dodał.

Konferencja jest wstępem do stworzenia programu polityki senioralnej w naszym regionie.
Zaprezentujemy wyniki badań tematycznych przeprowadzonych w województwie. Opowiemy o tym co dzieje się już teraz. I chcemy zabrać się do napisania programu, który będzie obowiązywał do 2020 r. – zapewniają organizatorzy.

Starzenie się społeczeństwa zmusza do podejmowania działań na rzecz aktywizowania tej, coraz większej grupy społecznej. Żeby to zacząć,  należy zwrócić uwagę na ich potrzeby i oczekiwania.

Jak wynika z przeprowadzonych przez Fundację SocLab badań na reprezentatywnej grupie białostoczan , największe potrzeby dotyczą obszaru zdrowia i opieki społecznej.
Respondenci zwracali tez uwagę na m.in. brak oferty kulturalnej skierowanej do ludzi starszych. 
Z badan wynika także, że najczęstszą formą aktywności społecznej seniorów jest pomoc sąsiedzka. Brak szerszego  zaangażowania w działalność społeczną często jest wynikiem złego stanu zdrowia,  brak czasu spowodowany opieką np.: nad wnukami, ale też brak zainteresowania proponowanymi formami aktywności. Ale także częstobrak wiedzy o ofercie.

Przykładem działalności obywatelskiej w naszym regionie jest, z całą pewnością pierwsza w województwie Rada Seniorów działająca przy Prezydencie Suwałk. 
O wpływie na politykę senioralną miasta opowiadała Przewodnicząca Suwalskiej Rady Seniorów Jadwiga Sowulewska.
Członkowie rady inicjują działania, których celem jest  ułatwianie codziennego życia ludziom starszym, włączanie ich do życia kulturalnego, tworzenie oferty sportowej i rekreacyjnej, wprowadzanie w świat nowoczesnych technologii m.in. poprzez warsztaty komputerowe.

Dobre praktykach na rzecz seniorów czyli o Akademii 50+ opowiedziała Wiceprezes Stowarzyszenia Akademia 50+ Anna Skorko, a o komunikacji w polityce senioralnej mówiła Bożena Bednarek Wiceprezes Federacji Organizacji Pozarządowych Miasta Białystok i opiekunka działającego od kilku miesięcy portalu senior.bialystok.pl

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook