„Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz” - w Kościele Katolickim rozpoczyna się Wielki Post
Środa Popielcowa rozpoczyna okres czterdziestodniowej pokuty w Kościele Katolickim. Przed wiernymi czas duchowej odnowy, refleksji i przygotowań do Święta Zmartwychwstania Pańskiego.
Według obrzędów katolickich tego dnia kapłan posypuje głowy wiernych popiołem wypowiadając przy tym słowa Z prochu powstałeś i w proch się obrócisz – maja one przypomnieć o kruchości ludzkiego życia.
Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku. W XI wieku papież Urban II uczynił go obowiązującym zwyczajem w całym Kościele. Wówczas postanowiono, że popiół będzie pochodził z palm poświęconych w Niedzielę Palmową z ubiegłego roku.
W Środę Popielcową katolików obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych (od 14. roku życia) i post ścisły (między 18. a 60. rokiem życia), czyli ograniczenie liczby posiłków do syta do jednego w ciągu dnia.
W okresie Wielkiego Postu z kościoła znikają kwiaty przy ołtarzu, nastrój pokuty podkreśla skromniejszy wystrój świątyni. Kolorem liturgicznym jest fiolet, a w czwartą niedzielę róż. Ważnym elementem obecnym w kościele oraz w życiu parafian jest śpiewanie pieśni pokutnych; mówiących o nawróceniu i chrzcie oraz pasyjnych piesni wielkopostnych.
Wielki Post zakończy Triduum Paschalne - wspomnienie męki i śmierci Chrystusa. Dzień Zmartwychwstania Pańskiego w tym roku przypada 16 kwietnia. W tym samym czasie Wielkanoc będa świętować wierni Cerkwi Prawosławnej.Zgodnie z kalendarzem liturgicznym Wielki Post w kościołach wschodnich rozpoczął się w poniedziałek (27.02.)
ak
fot.pixabay