Dodana: 29 lipiec 2019 16:03

Zmodyfikowana: 29 lipiec 2019 16:03

Wojewoda podlaski ogłasza nowy nabór w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Do wydania ponad 201 mln zł.

W poniedziałek (29.07) wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski ogłosił nowy nabór wniosków na budowę, modernizacje i remont dróg powiatowych i gminnych. Pula środków przeznaczona dla naszego województwa na 2020 r. to ponad 201 mln zł.

Od lewej Roman Czepe, Jan Zabielski, Bohdan Paszkowski Bogdan Zieliński i Grzegorz Jakuć po opodpisaniu ogłoszenia naboru w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.jpg

To już drugi nabór wniosków w ramach  Funduszu Dróg Samorządowych  w tym roku. Pierwszy odbył się w marcu i dotyczył inwestycji planowanych na 2019 r.. W poniedziałek ( 29.07) wojewoda Bohdan Paszkowski ogłosił kolejne rozdanie – już na rok 2020. - Dwa nabory w jednym roku – to wyjątkowa sytuacja, która wynika z tego, że w tym roku weszła w życie ustawa o Funduszu Dróg Samorządowych – wyjaśniał wojewoda.

Na rok 2020 województwo podlaskie otrzymało pulę pieniędzy w wysokości 201 mln 363 tys. zł . Część z tej kwoty, a dokładnie 45 mln zł., już została rozdysponowana w pierwszym naborze.  Chodzi tu o pieniądze na inwestycje wieloletnie, projektowane na 2020r, o które samorządy wnioskowały w marcu. W lipcowym rozdaniu pozostało jeszcze 156 mln zł. na poprawę infrastruktury drogowej w podlaskich powiatach i gminach.
Samorządy mogą składać wnioski o dofinansowanie inwestycji w ciągu 30 dni od daty ogłoszenia, czyli do 28 sierpnia br. Następnie pod względem formalnym i merytorycznym oceni je specjalnie powołana komisja. W ciągu maksymalnie czterech miesięcy poprawne dokumenty zostaną przekazane do resortu infrastruktury, a po zaakceptowaniu przez ministra trafią do premiera, gdzie zostanie wydana ostateczna opinia.

Podczas spotkania wojewoda Paszkowski przekazał też informacje na temat stanu realizacji pierwszego (marcowego)  naboru wniosków w ramach Funduszu Dróg Samorządowych.
- W tej chwili listy wniosków zostały zaakceptowane przez ministra infrastruktury i są przekazywane do premiera.

Wojewoda podlaski podkreślał, że ustawa o  Funduszu Dróg Samorządowych jest bardzo dobrym instrumentem jeśli chodzi o elastyczność finansowania i wychodzi naprzeciw oczekiwaniom samorządowców.
Wprowadza istotne zmiany – to przede wszystkim możliwość dofinansowania zadań nawet do 80%, znosi limit wniosków, wprowadza dotację dla inwestycji wieloletnich, zmienia na korzyść samorządów sposób rozliczania, a także zwiększa stopień dofinansowania do max. 30 mln.
- To rewolucyjna zmiana dotycząca dofinansowania samorządów  w kwestii dróg lokalnych – mówił wojewoda podlaski.

Fundusz Dróg Samorządowych to ogromny zastrzyk finansowy dla Podlasia i historycznie rekordowa skala rządowych pieniędzy na drogi lokalne w naszym regionie.
- W latach 2008-2015, tj. przez siedem lat, kwota z budżetu państwa na drogi gminne i powiatowe zamykała się w 305 mln zł” – przypomniał Bohdan Paszkowski - W tym roku mogę zakontraktować kwotę ponad pół miliarda złotych na ten i najbliższy rok oraz umożliwić samorządom zaplanowanie inwestycji na rok 2021 w wysokości 82 mln zł  – dodał.

 

W poniedziałkowym briefingu obok wojewody podlaskiego wzięli także udział: wicewojewoda podlaski Jan Zabielski, starosta wysokomazowiecki Bogdan Zieliński, wicestarosta białostocki Roman Czepe oraz wójt Turośni Kościelnej Grzegorz Jakuć.

Czytaj też: Ponad 400 mln złotych na podlaskie drogi

ak
fot. Podlaski Urząd Wojewódzki

***

Fundusz Dróg Samorządowych 2020 w Podlaskiem

201,4 mln zł to rządowe środki na dofinansowanie dróg powiatowych oraz gminnych w województwie podlaskim w 2020 r. Kwota obecnego naboru wniosków tj. na rok 2020 to ponad 156 mln zł (podzielone równo po 50% tj. 78 mln zł na drogi powiatowe oraz 78 mln zł na drogi gminne).

44,9 mln zł (w ramach globalnej kwoty ponad 201 mln zł) przeznaczonych zostało na zadania wieloletnie, których realizacja odbędzie się w 2020 r. Ponadto, minister infrastruktury określił limit zaciągniętych zobowiązań na zadania wieloletnie w Podlaskiem na ok. 82 mln zł.

Wnioski o dofinansowanie inwestycji drogowych z FDS na rok 2020 można składać w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku do 28 sierpnia2019 r. (w ciągu 30 dni od dnia udostepnienia ogłoszenia o naborze w Biuletynie Informacji Publicznej).

36 mld zł w 10 lat: Rekordowe pieniądze na drogi lokalne w całej Polsce

Lepsze drogi to większe szanse na rozwój, inwestycje i nowe miejsca pracy. Dlatego rząd premiera Mateusza Morawieckiego przygotował Fundusz Dróg Samorządowych, z którego dofinansuje modernizację i budowę tysięcy kilometrów dróg lokalnych.

W ciągu 10 lat na zadania infrastrukturalne realizowane przez samorządy rząd PiS przeznaczy 36 mld zł. Jeszcze nigdy na drogi powiatowe i gminne nie trafiły tak duże środki!

źródło: PUW

facebook