Przed nami Uroczystość Wszystkich Świętych. Przeżyjmy ją bezpiecznie
O pozostanie i modlitwę w domu – apeluje Kościół w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo wiernych, szczególnie tych starszych. Jak dobrze przeżyć te dni, zapytaliśmy rzecznika Kurii Metropolitalnej Białostockiej.
Liturgie nieobowiązkowe
Jedną z podstawowych zmian, jakie obowiązują w tym roku, jest fakt, iż nie jest obowiązkowy udział w świątecznej mszy świętej 1 listopada.
- Cała Polska jest w czerwonej strefie epidemicznej, zatem nie musimy pod sankcją grzechu ciężkiego uczestniczyć we mszy świętej 1 listopada. Warto jednak pomodlić się za zmarłych w naszych domach i w miarę możliwości uczestniczyć w transmisji nabożeństw za pomocą środków przekazu – wyjaśnia ks. kan. dr Andrzej Dębski, rzecznik Archidiecezji Białostockiej.
Osoby, które zdecydują się na udział w świątecznej liturgii powinny pamiętać, że w świątyniach obowiązuje limit jednej osoby na każde 7 mkw.
Uzyskanie odpustu możliwe do końca listopada
- Apelujemy też, aby rozkładać odwiedziny grobów swoich bliskich na całą Oktawę Uroczystości czyli do 8 listopada. Otoczmy bliskich zmarłych naszą prywatną czy rodzinną modlitwą zanoszoną w naszych domach – dodaje ks. Dębski.
„Ulgi” dla wiernych wprowadza Dekret Penitencjarii Apostolskiej na listopadowe święta. Odpust zupełny dla osób odwiedzających cmentarz oraz modlących się za zmarłych jedynie w myślach. Zwyczajowo przypada na dni pomiędzy 1 a 8 listopada, a w tym roku zostaje przedłużony aż do końca listopada.
Ten sam dokument szczególnie traktuje seniorów i osoby np. pozostające w kwarantannie.
- Dekret pozwala, aby osoby starsze, chore, będące w kwarantannie, które nie mogą opuścić domu z powodu ograniczeń epidemicznych, będą mogły uzyskać odpust zupełny za zmarłych bez odwiedzania cmentarzy grzebalnych – wyjaśnia rzecznik.
Jak dodaje, warunki, które muszą wypełnić to:
Duchowe dołączenie do pozostałych wiernych, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte.
- Wyzbycie się przywiązania do jakiegokolwiek grzechu.
- Kiedy to tylko będzie możliwe muszą spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego).
- Odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny albo podejmą się medytacyjnej lektury jednego z fragmentów Ewangelii z liturgii za zmarłych, lub też wypełnią uczynki miłosierdzia poprzez ofiarowanie Bogu cierpień niedogodności swego życia.
- Prosimy też o przyjęcie ze zrozumieniem wszelkich kierowanych do nas wytycznych służb państwowych oraz władz kościelnych i pamiętajmy, że pokonanie pandemii zależy w dużej mierze od naszej świadomej odpowiedzialności, zachowania reguł bezpieczeństwa i higieny – podkreślił rzecznik białostockiej kurii.
Małgorzata Sawicka
fot. Anna Augustynowicz