Dodana: 24 kwiecień 2015 12:58

Zmodyfikowana: 24 kwiecień 2015 13:04

Posiedzenie Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej

W czwartek 23 kwietnia w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku obradowała polsko-białoruska komisja ds. współpracy międzyregionalnej. W jej pracach uczestniczyli: Andrzej Meyer, Wojewoda Podlaski, Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Piotr Stachańczyk, Sekretarz Stanu w MSW, Przewodniczący polskiej części Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej (strona polska), ze strony a także Aleksandr Guryanov, Zastępca Ministra Spraw Zagranicznych, Przewodniczący białoruskiej części Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej ze strony białoruskiej.

Ilustracja do artykułu puw-03.jpg

W czwartek 23 kwietnia w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku obradowała polsko-białoruska komisja ds. współpracy międzyregionalnej. W jej pracach uczestniczyli: Andrzej Meyer, Wojewoda Podlaski,  Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego oraz Piotr Stachańczyk,  Sekretarz Stanu w MSW, Przewodniczący polskiej części Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej (strona polska), ze strony a także Aleksandr Guryanov, Zastępca Ministra Spraw Zagranicznych, Przewodniczący białoruskiej części Polsko-Białoruskiej Międzyrządowej Komisji Koordynacyjnej ds. Współpracy Transgranicznej ze strony białoruskiej.

W czasie czwartkowych obrad jej uczestnicy podsumowali prace i plan działalności Podkomisji ds. współpracy przygranicznej, Podkomisji ds. przejść granicznych i infrastruktury, Podkomisji ds. współpracy międzyregionalnej, gdzie głos zabrał Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego, Przewodniczący podkomisji ds. współpracy międzyregionalnej.

- To bardzo dobrze, że Podkomisja ds. współpracy międzyregionalnej kontynuuje swoją działalność po długiej przerwie – zwrócił się do zebranych Mieczysław Baszko, Marszałek Województwa Podlaskiego. - Mamy za sobą niezwykle konstruktywne posiedzenie podkomisji, które odbyliśmy w dniu 1 kwietnia 2015 roku w Brześciu. Członkowie zapoznali się z informacją na temat współpracy na pograniczu polsko-białoruskim, planami na lata 2015-2016 oraz ustalili harmonogram spotkań. Podkomisja z zadowoleniem przyjęła inicjatywę strony białoruskiej, znoszącą obowiązek wizowy dla tych obywateli UE, którzy będą przekraczać granicę w Białowieży. Jest to krok w dobrym kierunku, dlatego też Podkomisja zabiegać będzie o umożliwienie bezwizowego zwiedzania nie tylko terenu i obiektów Parku Narodowego „Bieławieżskaja Puszcza”, lecz całego obszaru trzech rejonów: Swisłockego, Kamienieckiego i Prużańskiego, tworzących białoruską część Euroregionu Puszcza Białowieska.

Zapowiedział też, że kierowana przez niego podkomisja podejmie starania na rzecz umożliwienia podobnych działań na przejściu granicznym Rudawka na Kanale Augustowskim – drugim, równie ważnym szlaku transgranicznym pogranicza.

Marszałek Baszko w swoim wystąpieniu podkreślił, że istotnym czynnikiem, który wzmocniłby i rozwinął kontakty gospodarczo-turystyczne na pograniczu polsko-białoruskim jest uruchomienie małego ruchu granicznego. Postulują o to władze lokalne, euroregiony, przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji i organizacji realizujących wspólne projekty. Dlatego też członkowie kierowanej przez niego podkomisji jednogłośnie przyjęli stanowisko w tej sprawie i rekomendują je pod rozwagę Komisji w podanym brzmieniu:

„Strony postanawiają uznać za potrzebne i oczekiwane, z punktu widzenia rozwoju gospodarczego polskich i białoruskich regionów przygranicznych, wprowadzenie w życie Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Białorusi o zasadach małego ruchu granicznego. Wprowadzenie małego ruchu granicznego przyczyniłoby się do rozwoju gospodarczego regionów, współpracy międzyregionalnej, wymiany handlowej oraz poprawy jakości życia mieszkańców terenów przygranicznych. Mogłoby także znacznie ułatwić i zaktywizować wzajemne korzystanie z bogatej oferty turystycznej, oferowanej po obu stronach granicy dla około miliona obywateli Białorusi i nieco ponad 600 tysięcy polskich obywateli, objętych umową.”

W czasie czwartkowego posiedzenia uzgodniono także plan działalności Podkomisji ds. planowania przestrzennego, wykorzystanie funduszy europejskich do rozwoju współpracy transgranicznej między Polską i Białorusią oraz współpraca w ramach infrastruktury drogowej i kolejowej.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook