Dodana: 24 październik 2018 13:41

Zmodyfikowana: 24 październik 2018 13:41

Wędrując między historiami. Uczestnicy literaTOUR promują czytelnictwo w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej

We wrześniu i październiku młodzież uczestnicząca w projekcie „literaTOUR – podróż do wnętrza opowieści” wzięła udział w cyklu sześciu warsztatów z zakresu teatru improwizacji i gry typu LARP (live action role-playing). Uczestnicy projektu w ramach zajęć larpowych: literackich, improwizacyjnych, aktorskich, psychoedukacyjnych, charakteryzatorskich i kostiumowych, uczyli się spontanicznie wchodzić w skórę postaci z kart książek, wczuwać się w ich emocje oraz na bieżąco kreować dialogi, biorąc pod uwagę charakter oraz życiowe doświadczenia przydzielonych im bohaterów. Warsztaty poprowadzone zostały przez instruktorów ze Stowarzyszenia „Żywia” – Białostockiego Klubu LARP-owego i zwieńczyła je gra główna, która 20 października odegrana została na terenie Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej – w skansenie w Jurowcach.

Ilustracja do artykułu glowna.jpg

Gra larpowa charakteryzuje się brakiem ściśle określonego scenariusza. Zastępuje go luźny scenariusz ramowy, w którym brak dialogów oraz jasno sprecyzowanego zakończenia. Cel spotkania znany jest jedynie Mistrzowi Gry, pełniącemu rolę koordynatora spektaklu. W trakcie gry uczestnicy podążają za jego wskazówkami, starając się wspólnymi siłami sformułować konkluzje i rozwiązać postawiony przed nimi problem. Dialogi uczestnicy mają za zadanie kreować samodzielnie, na podstawie dogłębnej wiedzy o bohaterze, którego odgrywają. Na czas gry jednoczą się ze swoją postacią, przybierając jej perspektywę i światopogląd, a także upodabniając się do niej fizycznie przy pomocy odpowiedniego kostiumu i charakteryzacji.

Od 20 września do 18 października młodzi aktorzy oswajali się ze swoimi bohaterami, poznając ich przyzwyczajenia, wady i zalety oraz sposób działania. W trakcie sześciu warsztatów larpowych przed uczestnikami projektu stawiano szereg nietuzinkowych zadań, których motywem przewodnim było wielkie udawanie i wyobrażanie sobie różnych sytuacji oraz błyskawiczne reagowanie na nie. Dzięki kreatywnym ćwiczeniom oraz odgrywaniu scenek młodzież nauczyła się sztuki płynnej improwizacji, podtrzymywania wątków, rozwiązywania sytuacji problematycznych oraz tworzenia dialogów na poczekaniu – a wszystko to, nie wychodząc z roli (czy też ze skóry swojego bohatera). Nie obyło się także bez przymiarek strojów oraz projektowania fryzur i makijażu. Całości dopełniły Karty Postaci, które uczestnicy warsztatów otrzymali na krótko przed grą – określono w nich relacje między poszczególnymi postaciami oraz przedstawiono problem, któremu trzeba będzie stawić czoła.

„Ostatnimi czasy coś się stało – Literatura zniknęła. Jej nieobecność w książkowych światach okazała się tragiczna w skutkach. Ludzie zaczęli tracić zainteresowanie książkami. Coraz więcej osób odkładało je na bok. Niektórzy nawet chwalili się tym, że nie czytają wcale! To było niepojęte. Przecież książki są oknem na świat! Wszystkie książkowe postaci wzięły udział w poszukiwaniach, również ty i twoje najbliższe przyjaciółki...” – na początku gry uczestnicy dowiedzieli się, że Literatura więziona jest w pewnym odosobnionym miejscu. Udało się do niego włamać, ale wyjście okazało się znacznie trudniejsze! W magicznym więzieniu roiło się od pułapek, a żeby się wydostać, trzeba było rozwiązać moc zagadek i zdobyć szereg artefaktów. Każda rozwiązana zagadka otwierała przejście do jednego ze snów, a ich bohaterów trudno było nazwać typem wytrawnego czytelnika. Na szczęście książkowe postaci zrobiły wszystko, by przekonać oporne senne zjawy do czytania i tym samym dostać od nich cenne przedmioty, które otworzą drzwi ku upragnionej wolności…

W grze larpowej „Książki w Krainie Snów” autorstwa Agaty Godun, Piotra Gacuty i Pauliny Nowis, która odbyła się 20 października w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej, wzięło udział 16 dzieci w wieku od 10 do 15 lat. Grę poprzedził jesienny spacer po Białostockim Muzeum Wsi. Pani przewodnik zdradziła nam tajemnice skansenu w Jurowcach i oprowadziła po najciekawszych ekspozycjach. W sobotę uczestnicy nie tylko przekonali szereg osób do czytania i odbili Literaturę z rąk porywacza (który po całej akcji również zainteresował się książkami), ale także zapozowali do plakatów promujących czytelnictwo. Ze zdjęć dokumentujących literacką przygodę w skansenie wkrótce powstanie kalendarz „Zaczytany rok 2019”, a plakaty z młodymi aktorami w roli książkowych postaci wraz z ciekawostkami na ich temat na pewno zainteresują niejednego ucznia i skłonią go do odwiedzenia najbliższej biblioteki. Skoro naszym dzielnym uczestnikom udało się przeniknąć mury magicznego więzienia, z wdarciem się do umysłu nieczytających znajomych i zachęceniem ich do sięgania po książki także nie powinno być problemu.

Projekt „LiteraTOUR” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Opiekę medialna nad wydarzeniem sprawują: Gazeta Współczesna, Wrota Podlasia oraz Białystok Online.

Materiały od organizatora

facebook