Dodana: 27 maj 2015 09:14

Zmodyfikowana: 27 maj 2015 09:14

Olej firmy z Wasilkowa nagrodzony przez ekspertów

Mieszcząca się w Wasilkowie firma Olejowy Raj jest jednym z laureatów XVI certyfikacji żywności przeprowadzonej w ramach Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie”.

Podczas audytu, który miał miejsce w Czeladzi, specjaliści z branży spożywczej ocenili produkty biorące udział w programie i uhonorowali te wyróżniające się odpowiednim smakiem i wyglądem, a także ceną adekwatną do jakości.

W gronie artykułów spożywczych, którym nadano prestiżowe certyfikaty „Doceń polskie” znalazły się wyroby podlaskiej firmy. Godło promocyjne zdobył Olej lniany Olejowy Raj tłoczony na zimno, niefiltrowany z asortymentu tego wytwórcy. Specjał otrzymał maksymalną liczbę punktów, dlatego przyznano mu także tytuł TOP PRODUKT.

Olejowy Raj to niewielka tłocznia. Specjalnością przedsiębiorstwa jest wytwarzanie olejów tłoczonych na zimno. Asortyment obejmuje dziesięć produktów, dostępnych (w zależności od rodzaju oleju) w opakowaniach o objętościach: 100 ml, 250 ml, 340 ml, 500 ml oraz 1000 ml. Firma oferuje oleje z: czarnuszki, wiesiołka, pestek dyni, pestek słonecznika, nasion konopi, ostropestu, jak również oleje: sezamowy, lniany, rzepakowy oraz kokosowy. Od niedawna w asortymencie firmy Olejowy Raj znaleźć można 5 produktów sypkich takich jak: nasiona lnu, nasiona lnu mielone, ziarno ostropestu plamistego, ziarno ostropestu plamistego mielone oraz nasiona czarnuszki siewnej.

- Do udziału w audycie kwalifikowane są tylko wyroby posiadające tzw. polski akcent, a więc takie, które powstają w Polsce, z krajowych składników lub na podstawie tradycyjnej, polskiej receptury. Podczas certyfikacji żywność jest oceniana przez Lożę Ekspertów, w której zasiadają specjaliści z wieloletnim doświadczeniem w branży spożywczej - wyjaśnia Marek Bielski, twórca programu promocyjnego „Doceń polskie”. Przewodniczącym Loży Ekspertów jest Mirek Drewniak, mistrz kuchni, współzałożyciel i członek zarządu Fundacji Klubu Szefów Kuchni.

- Każdy juror samodzielnie ocenia wszystkie artykuły spożywcze i przyznaje im punkty za smak, wygląd i stosunek jakości do ceny. Za każdy z wymienionych aspektów można otrzymać oceny w skali od 1 do 10. Certyfikat nadawany jest tylko tym wyrobom, które uzyskają minimum 7,5 punktu. Żywność z maksymalnymi notami jest nagradzana również tytułem TOP PRODUKT - dodaje M. Bielski.

Zgodnie z regulaminem programu, certyfikaty „Doceń polskie” są nadawane na 24 miesiące. Po upływie tego okresu producent, który nadal chce wykorzystywać godło w swoich działaniach promocyjnych jest zobowiązany dostarczyć żywność do ponownej oceny. Taki system przyznawania certyfikatów gwarantuje ich wiarygodność. - Od początku stawialiśmy i stawiamy na transparentność oraz sprawiedliwą ocenę dokonywaną przez niezależnych ekspertów, posiadających wiedzę oraz doświadczenie pozwalające im zweryfikować dostarczone próbki wyrobów. Warto wspomnieć o tym, że nie wszystkie zgłoszone produkty przechodzą pozytywnie certyfikację. Wyróżniane są tylko te najbardziej wartościowe. Godło „Doceń polskie” to dla producentów powód do dumy, a dla konsumentów - gwarancja właściwego wyboru przy robieniu zakupów - podkreśla twórca programu „Doceń polskie”.

Przedsięwzięcie mające na celu promowanie polskiej żywności i jej producentów jest realizowane od 2011. Od samego początku istnienia programu jego honorowym patronem jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Więcej informacji na temat programu można znaleźć na stronie internetowej www.docenpolskie.pl, a także blogu programu dostępnym pod adresem www.blog.docenpolskie.pl.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook