Dodana: 16 czerwiec 2015 12:19

Zmodyfikowana: 16 czerwiec 2015 13:35

Motory wzrostu gospodarczego Podlasia

Jakie branże i działania są motorami wzrostu gospodarczego Podlasia? – to pytanie było motywem przewodnim konferencji z udziałem przedsiębiorców, przedstawicieli nauki, samorządu województwa oraz ambasad akredytowanych w Polsce, która odbyła się 15 czerwca 2015 roku w sali konferencyjnej IT Białostockiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Ilustracja do artykułu 010.JPG

Spotkanie podzielono na trzy sesje:
   I  - podlaskie obszary wzrostu na przykładzie sektorowa maszynowego, jachtowego, drzewnego,
  II  - nowoczesne Podlasie :  Internacjonalizacja - Innowacje - Rozwój ,
 III - wybrane rynki eksportowe Podlasia - warsztaty z udziałem przedstawicieli ambasad akredytowanych w RP.

Wnioski sformułowane podczas dyskusji jednoznacznie wskazują na konieczność zwiększenia liczby przedsiębiorców w regionie. Poprawa atrakcyjności inwestycyjnej województwa podlaskiego musi także przekładać się na poprawę warunków pracy przedsiębiorców już działających w Podlaskiem. Faktem jest  także odpływ wykształconych i wykfalifikowanych pracowników w inne regiony kraju. Dobre warunki egzystencji powiązane ze wzrostem dochodów  i wysoki standard życia to podstawowy warunek zatrzymania migracji. Czynnikiem sprzyjającym rozwojowi gospodarczemu jest bezwarunkowo poprawa jakości życia mieszkańców.

Najważniejsze potrzeby wynikające z aktualnej sytuacji gospodarczej w województwie to podniesienie poziomu przedsiębiorczości – nie tylko poprzez zwiększenie liczby przedsiębiorców, ale także jako cechy społecznej, kształtującej przedsiębiorczych, kreatywnych pracowników, oraz napływ funduszy wspomagających gospodarkę regionu, zarówno tych będących w dyspozycji województwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, jak również pozyskiwane z programów krajowych oraz bezpośrednio z Brukseli.

Podczas konferencji zaprezentowały się branże stanowiące obecnie o sile gospodarki naszego województwa.
Dobrze rozwijający się klaster obróbki metali zakłada w najbliższej przyszłości wzrost dochodów o 25%, wzrost eksportu o taką samą wartość oraz wzrost zatrudnienia o 10-20%.
Potencjał klastra budowlanego to dzisiaj ponad 10 tys. miejsc pracy – wynik jakim nie może poszczycić się żadna inna branża w województwie podlaskim.
Spory potencjał kryje się także w sektorze produkcji jachtów. W całej Polsce funkcjonuje obecnie ok. 900 firm zawiązanych z branża jachtową z czego wiele działa w naszym regionie (m.in. w Augustowie, Suwałkach i Białymstoku). Eksport to 95% produkcji.   

Konferencja była elementem projektu współfinansowanego ze środków  Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Poddziałania 6.2.1 „Wsparcie dla sieci Centrów Obsługi Inwestorów i Eksporterów” Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007–2013 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook