Dodana: 29 kwiecień 2015 10:24

Zmodyfikowana: 29 kwiecień 2015 10:24

Konferencja inaugurująca nowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego

Ponad 500 osób zgłosiło swój udział w konferencji, inaugurującej nowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego, a przyszło jeszcze więcej, wypełniając po brzegi salę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Przybyli przedstawiciele rządu i samorządu, parlamentarzyści i duchowieństwo, samorządowcy i przedsiębiorcy, mieszkańcy województwa.

Ponad 500 osób zgłosiło swój udział w konferencji, inaugurującej nowy Regionalny Program Operacyjny Województwa Podlaskiego, a przyszło jeszcze więcej, wypełniając po brzegi salę Opery i Filharmonii Podlaskiej. Przybyli przedstawiciele rządu i samorządu, parlamentarzyści i duchowieństwo, samorządowcy i przedsiębiorcy, mieszkańcy województwa.

- To wielkie wydarzenie dla naszego województwa, zapamiętajcie ten dzień 28 kwietnia, bo będzie ważny w historii regionu, symbolicznie rozpoczynamy dziś nową perspektywę finansową - powiedział Marszałek Województwa Podlaskiego Mieczysław Baszko. - Na rozwój województwa otrzymaliśmy ponad 5 mld złotych, musimy je dobrze wydać.
Odwołując się do założeń Strategii Województwa Podlaskiego marszałek dodał, że konferencja jest także okazją do tego, by podziękować wszystkim grupom społecznym i mieszkańcom regionu zaangażowanym w tworzenie strategii.

- Dziś nie świętujemy, dziś zaczynamy ciężką pracę. Te 5 mld zł to środki, które musimy bardzo dobrze zagospodarować, nie ma miejsca na błędy. Od Państwa zależy do jakich przedsięwzięć te środki unijne zostaną wykorzystane - powiedział wicemarszałek Maciej Żywno. - Dziś też rozpoczyna pracę nowy Komitet Monitorujący Program Regionalny. Jako jedno z dwóch województw w Polsce postawiliśmy na rozwój lokalny, ukierunkowany na oddolną aktywność społeczności lokalnej.

- Mamy dobre doświadczenia z realizacji poprzedniej perspektywy finansowej, a nadzieję na jeszcze lepszą realizację tej obecnej. 1,3 mln zł na aktywizację zawodową, integrację społeczną, ekonomię społeczną to poważne wyzwania. Potrzebujemy Państwa pomocy i o nią prosimy. Zapewniam, że pracownicy UMWp to zgrana, bardzo dobra ekipa, sprawdzona i pomocna przy wdrażaniu programu - dodała wicemarszałek Anna Naszkiewicz.

Obecny na konferencji Wolfgang Münch, Zastępca Dyrektora Wydziału ds. Polski w DG Regio Komisji Europejskiej przywitał zebranych po polsku:
- Dziś jest wielki dzień dla województwa podlaskiego!
Podkreślił, że jako region jesteśmy odpowiedzialni za część strategii Europa 2020, w której najważniejszych 5 celów to: zatrudnienie (75 proc. osób w wieku 20-64 lata powinno mieć zatrudnienie); badania i rozwój (na rozój powinno się przeznaczać 3 proc. PKB Unii Europejskiej); zmiany klimatu (zrównoważnienie wykorzystania energii); edukacja oraz walka z ubóstwem i wykluczeniem społecznym.

Przypomniał, jak twarde były negocjacje z zespołem województwa podlaskiego i docenił jego fachowość i profesjonalizm, a wynegocjowane środki są dobrymi prognozami dla przyszłości regionu.

- Chciałbym by, dzięki wynegocjowanym funduszom europejskim, Podlaskie było jednym z wiodących regionów w Europie, by było regionem innowacyjnym i konkurencyjnym, tworzącym miejsca pracy - dodał.

Przypomniał, że Polska jest największym beneficjentem Europy i chociaż samo Podlaskie w kontekście całej Polski może nie wygląda imponująco, to z drugiej strony ma budżet porównywalny do Austrii, Irlandii, czy dwukrotnie większy niż Danii.

W dalszej części konferencji prezentacji całego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 i charakterystyki poszczególnych osi dokonali: Daniel Górski, Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego UMWP, Elżbieta Romańczuk, Dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego UMWP, Jakub Krawczuk, Dyrektor Departamentu Wdrażania Regionalnego Programu Operacyjnego UMWP oraz Janina Mironowicz, Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku.

- Zaczęło się od strategii, ona wyznaczyła priorytety i była podstawą do negocjacji. Nasze pomysły i zamierzenia musiały sie zderzyć z wymaganiami Komisji Europejskiej - rozpoczął prezentację Daniel Górski. - Mamy program dwufunduszowy, będziemy konkurować z innymi regionami, będziemy Państwu pomagać w realizacji projektów, przyjedziemy na każde zaproszenie, do każdej miejscowości, wszędzie tam, gdzie są chętni, by posłuchać o nowej perspektywie finansowej.

Dyrektor Górski analizując i omawiając pokrótce 7 wyzwań Strategii: przedsiębiorczość, położenie geograficzne, kompetencje zawodowe, likwidację bezrobocia, rewolucję energetyczną, włączenie cyfrowe, lokalną strategię rozwoju i dostępność transportową - dopasował do nich osie programu.

Podczas dyskusji pytano o harmonogram konkursów, które pierwsze projekty pojawią się do realizacji, czy istnieją już dokumenty wykonawcze, czy są wybrani operatorzy do projektów, czy opracowane zostały procedury wdrażania, kiedy pojawi się harmonogram na rok 2016, czy urzędnicy UMWP będą lobbowac w projektach ogólnopolskich, dla jakich przedsiębiorstw będą dostępne projekty ogólnopolskie, jak będzie działał system funduszy pożyczkowychczy w realizacji prejektów, bardziej bedzie liczyła sie presja czasu czy jakość projektów.

Nie wszystkie dokumenty, czy procedury są już dostępne, pierwsze konkursy pojawią się już w lipcu w Wojewódzkim Urzędzie Pracy. Harmonogram na rok 2016 powinien pojawić sie w lipcu-sierpniu. W obecnej perspektywie beneficjenci będą mieli więcej czasu na przygotowanie się, ponieważ konkursy muszą być ogłaszane przynajmniej z miesięcznym wyprzedzeniem. A kryteria konkursowe będą przyjmowane przez Komitet Monitorujący, który zbiera się po raz pierwszy, m.in. w tej sprawie, właśnie dziś i jutro (28-29.04).

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook