Dodana: 21 marzec 2019 19:50

Zmodyfikowana: 21 marzec 2019 19:50

Intencja dla bezpieczeństwa

Przedstawiciele Uniwersytetu w Białymstoku, Liceum Plastycznego w Supraślu, Grupy Ratowniczej „Nadzieja” w Białymstoku oraz TVP 3 i Radia Białystok – podpisali w czwartek (21 marca br.) w białostockim WORD list intencyjny. Cel? Współpraca przy promowaniu bezpiecznych zachowań w ruchu drogowym.

Grupa osób przy owalnym stole podpisująca dokumenty

- Dziś byliście państwo świadkami aktu podpisania listu. Mam nadzieję, że już niebawem doświadczycie skutków tej inicjatywy. Jej sukces zależy od dobrej woli wszystkich stron - podkreślał jeden z sygnatariuszy Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD.

Wizyta w szkole i gminie

Wymienił też akcje, które będą elementami zawiązanej współpracy. To m.in. projekt „Bezpieczna droga do szkoły” i związana z nim specjalna prezentacja, która wraz z filmem szkoleniowym pochodzącym od norweskiego partnera WORD, ma być pokazywana najmłodszym uczestników ruchu drogowego podczas spotkań w szkołach podstawowych. To będą wspólne wizyty pracowników ośrodka i podlaskich policjantów.

– Chcemy również uruchomić tzw. gminne centra bezpieczeństwa drogowego, czyli takie miejsca, gdzie przygotowywane są lokalne ścieżki ruchu dla mieszkańców. Pokonując je na rowerach, czy motorowerach będą mogli przypomnieć sobie zasady poruszania się na drogach – dodał Przemysław Sarosiek.

To również akcja skierowana do tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego: pieszych, rowerzystów, użytkowników wszelkiego rodzaju pojazdów elektrycznych, a także uczestników pielgrzymek.

Przypomną i zwrócą uwagę

Data czwartkowego spotkania przypadła na inaugurację ogólnopolskich działań policji pod hasłem „Na Drodze – Patrz i Słuchaj”.

– Jest to akcja zarówno do kierujących pojazdami, jak i do pieszych – wyjaśnił Dariusz Matynka, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. – Pieszym będziemy zwracać uwagę na zagrożenia związane m.in. z nieostrożnym wejściem na przejście czy korzystaniem z telefonu podczas przechodzenia przez jezdnię. Kierowcom natomiast przypominać o konieczności obserwacji drogi i jej otoczenia, a także o obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych czy ustępowania pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na pasach.

Animacja ku przestrodze

Uczestnicy spotkania obejrzeli także spot przygotowany przez tegoroczną maturzystkę Liceum Plastycznego w Supraślu. Kilkusekundowa animacja w obrazowy sposób pokazuje skutki nadmiernej prędkości na drogach.

– Chciałam, żeby spot przyjemnie się ludziom kojarzył, stąd nawiązanie do animacji Balum, kreskówki z dzieciństwa  – wyjaśnia Anna Nina Gacka, autorka spotu i stypendystka Marszałka Województwa Podlaskiego. – Zależało mi też na prostej formie, dzięki której przekaz nie wymaga dogłębnej analizy i trafia do jak najszerszego grona odbiorców. 

 

ms

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook