III WKG.Europa Środkowo-Wschodnia. Polityka-gospodarka-społeczeństwo: więzi wewnętrzne, rola w UE, niespokojny rzut oka na Wschód
Czy Europa Wschodnia jako twór gospodarczy w ogóle istnieje? Czy Region potrzebuje lidera i czy tę rolę mogłaby pełnić Polska? Polityka, a rozwój biznesu – to najważniejsze tematy dyskutowane podczas sesji otwierającej III Wschodniego Kongresu Gospodarczego. Poruszono też kwestię małego ruchu granicznego z Rosją, który jak zapowiedział Wiceminister Spraw Zagranicznych Marek Ziółkowski może być niebawem przywrócony – konkretne daty jednak nie padły.
-Europa Środkowo-Wschodnia jest niezaprzeczalnie pojęciem geograficznym, ale pod względem politycznym, społecznym i gospodarczym jest niejednolita - mówił wiceminister spraw zagranicznych Marek Ziółkowski - Kilka krajów jest w UE, kilka we Wspólnocie Euro-Azjatyckiej, kilka aplikuje do UE. Na szczęście, prawie wszystkie w WTO.
- Jest wiele barier gospodarczych – sankcje i embarga – mówił wiceminister – Na relacje biznesowe wpływają też konflikty zbrojne.
Wiele mogłoby zmienić objecie regionu regułami polityki handlowej Unii Europejskiej.
Przykładem jest Polska, która dzięki członkostwu i otwarciu granic w UE dla towarów, mogła dokonać ogromnego skoku eksportu, który od 2004 roku wzrósł dziesięciokrotnie.
Według prezesa Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej, b. ministra gospodarki 2001-03 i ministra pracy w 2005 r. Jacka Piechoty, to zróżnicowanie warunkuje formy współpracy i rzutuje na więzi kooperacyjne. Na początku XXI wieku w Polsce sektor Małych i Średnich Przedsiębiorstw tworzył w 20 proc. PKB kraju, dziś - połowę. Tymczasem np. na Ukrainie sektor ten ma dziś 16 proc. udział w gospodarce.
- Pomijając problem oligarchizacji gospodarki Ukrainy, nasze małe i średnie przedsiębiorstwa nie za bardzo mają po drugiej stronie partnerów do współpracy - powiedział Piechota.
Jak podkreślano podczas debaty, region Europy Środkowo - Wschodniej powinien mieć lidera, i takie są aspiracje polskich polityków. Czy nastąpi formalne wyznaczenie lidera? Raczej nie należy tego oczekiwać.
Polska natomiast jest dla wielu krajów regionu wzorem do naśladowania, we wdrażaniu zmian prawnych, gospodarczych i wprowadzaniu reguł wolnego rynku.
- Dla mojego kraju Polska jest wzorem- mówił Ambasador Republiki Mołdawii w Polsce Iurie Bodrug – Przed Mołdawią długa i ciężka droga do tego celu, którym jest przynależność do Unii Europejskiej, ale cały czas jesteśmy częścią Europy Środkowo-Wschodniej, bezpośrednim sąsiadem Unii i możemy wspólnie budować relacje gospodarcze – podkreślał.
Polska może też odegrać znaczącą rolę w integracji gospodarczej, choćby przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa energetycznego i uniezależnienia się od surowców energetycznych z Rosji - co jest problemem wspólnym państw Europy Środkowo-Wschodniej.
Co jednak podkreślali uczestnicy dyskusji – nie zawsze politycy pomagają biznesowi „ Interesy krótkookresowe zwyciężają nad długookresowymi”.
I jak zgodnie podkreślali relacje gospodarcze pomiędzy krajami EŚ-W są podtrzymywane i rozwijają się, często głównie za sprawą przedsiębiorców, a nawet wbrew oficjalnej polityce ich krajów.
Jako przykład takiej współpracy „pomimo wszystko” podano relacje gospodarcze pomiędzy województwem podlaskim i Białorusią.
O budowaniu, ponad granicami, gospodarczych więzi polsko-białoruskich , z inicjatywy biznesu, mówił przewodniczący prezydium oraz Naczelnej Rady Koordynacyjnej Republikańskiej Konfederacji Rozwoju Przedsiębiorczości, prezes Mińskiego Stołecznego Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Wladimir Kariagin
- Dzięki m.in. współpracy z Podlasiem na Białorusi działa już 350 tys. prywatnych przedsiębiorców, który płacą 7,2 mld dolarów podatków. Dzięki internetowi i gospodarce cyfrowej, nawiązywane są nowe więzi partnerstwa.- podkreślał Kariagin - Sytuacja jest taka, że oba nasze kraje mają za plecami Brukselę i Moskwę. Nie możemy czekać na wskazówki od nich, jak działać.- Będą tam szanować tych, którzy są dobrze zorganizowani, będą musieli się liczyć z silnymi-dodał.
W opinii Jarosława Niewierowicza, ministra energetyki Litwy w latach 2012-14, prezesa zarządu Polsko-Litewskiej Izby Handlowej, pomimo niekorzystnym często politycznym relacjom, biznes w krajach regionu podtrzymuje współpracę i ją rozwija, czego wyrazem są rosnące obroty handlu zagranicznego.
- Ale biznes ma prawo wymagać od polityków, aby pomagali rozwiązywać problemy - podkreślił. - Także po to, by silniej integrować region takimi inicjatywami, jak wspólna linia energetyczna, którą zbudowaliśmy z Polską pod 25 latach od podjęcia rozmów.
W odpowiedzi na pytanie poruszono też sprawę losów wspólnej w regionie budowy elektrowni atomowej w Ignalinie, wiceminister energetyki Litwy Aleksandras Spruogis odpowiedział, że projekt ten został zamrożony, ale nie zamknięty. Jak podkreślał cena wytwarzanego w Ignalinie prądu, w obecnej sytuacji byłaby zbyt wysoka i niekonkurencyjna np. wobec energii pochodzącej ze Skandynawii.
- Jednak sytuacja ta może ulec zmianie w perspektywie następnej dekady, poza tym musimy uwzględnić nadmierne uzależnienie Litwy od importu energii. Jeżeli strona polska podtrzyma wcześniejsze zainteresowanie, zapraszamy do rozmów – dodał Aleksandras Spruogis.
Wiceminister Marek Ziółkowski powiedział, że wkrótce można oczekiwać zniesienia zawieszenia przez stronę polską w końcu czerwca małego ruchu granicznego z Rosją. Przypomniał, że powodem zawieszenia były „problemy handlu towarami akcyzowymi w ruchu przygranicznym oraz kwestie bezpieczeństwa RP, ale tu niewiele mogę dodać”.
W dyskusji udział wzięli Iurie Bodrug – Ambasador Republiki Mołdawii w Polsce, Vladimir Karyagin – Przewodniczący Prezydium oraz Naczelnej Rady Koordynacyjnej, Republikańska Konfederacja Rozwoju Przedsiębiorczości, Prezes Miński Stołeczny Związek Przedsiębiorców i Pracodawców Jarosław Niewierowicz – Minister Energetyki Litwy w latach 2012-2014, Prezes Zarządu, Polsko-Litewska Izba Handlowa Jacek Piechota – Prezes, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Minister Gospodarki w latach 2001-2003, Minister Gospodarki i Pracy w roku 2005 Tengiz Shergelashvili – Wiceminister Rozwoju Regionalnego i Infrastruktury, Gruzja Aleksandras Spruogis – Wiceminister Energetyki, Litwa Marek Ziółkowski – Podsekretarz Stanu ds. Polityki Wschodniej i Bezpieczeństwa, Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Spotkanie prowadził dziennikarza Polast News Wojciech Szeląg .
Zobacz też:
Praca, płaca czy polityka prorodzinna? Problem migracji i demografii podczas III WKG - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/gospodarka/praca-placa-czy-polityka-prorodzinna-problem-migracji-i-demografii-podczas-iii-wkg.html
III Wschodni Kongres Gospodarczy. Rządowe plany dla Polski Wschodniej - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/gospodarka/iii-wschodni-kongres-gospodarczy-rzadowe-plany-dla-polski-wschodniej.html
Nowy Jedwabny Szlak - chiński pomysł z polskim wątkiem - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/gospodarka/nowy-jedwabny-szlak---chinski-pomysl-z-polskim-watkiem.html
Bez nauki, ani rusz. Uczelnie są niezbędne do tworzenia pomostów z biznesem - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/gospodarka/bez-nauki-ani-rusz-uczelnie-sa-niezbedne-do-tworzenia-pomostow-z-biznesem.html
Top Inwestycje Komunalne Polski Wschodniej 2016. Najlepsi Pracodawcy Polski Wschodniej 2016 - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/gospodarka/laureaci-konkursu-top-inwestycje-komunalne-polski-wschodniej-2016.html
III WKG.Europa Środkowo-Wschodnia. Polityka-gospodarka-społeczeństwo: więzi wewnętrzne, rola w UE, niespokojny rzut oka na Wschód - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/gospodarka/europa-srodkowo-wschodnia-polityka-gospodarka-spoleczenstwo-wiezi-wewnetrzne-rola-w-ue-niespokojny-rzut-oka-na-wschod.html
III Kongres Gospodarczy. Liderzy Przyszłości - czyli propozycja dla młodzieży - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/edukacja_nauka/iii-kongres-gospodarczy-liderzy-przyszlosci-czyli-propozycja-dla-mlodziezy.html
III WKG. Przemysł spożywczy w Polsce Wschodniej – problemy i wyzwania - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/rolnictwo_i_srodowisko/rolnictwo_srodowisko/iii-wkg-przemysl-spozywczy-w-polsce-wschodniej-problemy-i-wyzwania.html
Rozmowy o zdrowiu podczas III Wschodniego Kongresu Gospodarczego w Białymstoku - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/zdrowie/zdrowie_pomoc_spoleczna/rozmowy-o-zdrowiu-podczas-iii-wschodniego-kongresu-gospodarczego-w-bialymstoku.html
Spotkanie robocze partnerów Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/zdrowie/zdrowie_pomoc_spoleczna/spotkanie-robocze-partnerow-programu-wspolpracy-transgranicznej-polska-bialorus-ukraina.html
„Po pierwsze Wschód” Rozpoczął się III Wschodni Kongres Gospodarczy (video) - https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/gospodarka/po-pierwsze-wschodrozpoczal-sie-iii-wschodni-kongres-gospodarczy.html