Dodana: 9 wrzesień 2022 10:46

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2022 11:15

Zakończyło się XIX Forum Spółdzielczości Mleczarskiej

Dwa dni debat, wymiany doświadczeń, a na koniec uroczyste podsumowanie - Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej odbywało się od 7 do 8 września w Białymstoku. Konferencję zwieńczyła gala w Operze i Filharmonii Podlaskiej. Udział w niej wziął m.in. marszałek Artur Kosicki, który wybitnym przedstawicielom branży wręczył nagrody.

Uczestnicy wydarzenia przyjmują gratulacje od marszałka Artura Kosickiego

Podczas gali ogłoszono zwycięzców XV Rankingu Spółdzielni Mleczarskich. Spółdzielnie i zakłady mleczarskie oceniane były w wielu kategoriach, między innymi: innowacyjności, zrównoważonej produkcji, biznesu odpowiedzialnego społecznie, zielonych technologii, działalności badawczo-rozwojowej.
Artur Kosicki wręczył nagrody laureatom konkursu „Przedsiębiorstwo Zielonych Rozwiązań" – trafiła ona do Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej Sierpc. Marszałek przekazał też laury podlaskim zwycięzcom rankingu. A zostali nimi SM Mlekovita – w kategorii duże spółdzielnie, OSM Piątnica – w kategorii działalność badawczo-rozwojowa. Menagerem roku został wiceprezes OSM Piątnica Łukasz Kalinowski.

Międzynarodowe Forum Spółdzielczości Mleczarskiej to największe wydarzenie branży mleczarskiej w Europie Środkowo-Wschodniej.  Miejsce spotkania przedstawicieli tego sektora jest nieprzypadkowe - północno-wschodnia część Polski jest określana mianem centrum polskiego przemysłu mlecznego. Jak mówi Agnieszka Maliszewska, organizatorka forum „niepowtarzalny klimat regionu, możliwość obcowania z przyrodą to doskonałe tło do rozmów o mleczarstwie”.

W tegorocznej edycji wydarzenia rozmawiano o wyzwaniach dla światowego sektora mleczarskiego w okresie kryzysu popandemicznego i wojny w Ukrainie - w tym o zielonej transformacji oraz bezpieczeństwie żywnościowym.

Województwo Podlaskie było partnerem strategicznym wydarzenia.

 

Aneta Kursa
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Paweł Krukowski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook