Dodana: 29 sierpień 2022 11:38

Zmodyfikowana: 29 sierpień 2022 15:24

Oczyszczalnia ścieków w Kolnie po modernizacji

Powinna nam zapewnić nawet 30 lat spokojnej pracy i spełniania norm ochrony środowiska – tak ocenił Andrzej Duda, burmistrz Kolna, efekty zakończonej właśnie modernizacji oczyszczalni ścieków. W uroczystości otwarcia nowych instalacji wziął udział m.in. wicemarszałek Marek Olbryś.

Pięciu mężczyzn w garniturach stoi na trawie, za nimi oczyszczalnia

– Z punktu widzenia wicemarszałka, który ma swojej pieczy kwestie ochrony środowiska w województwie, uważam tego rodzaju wydarzenie za niezwykle ważne. Problemy stałego unowocześniania sieci wodno-ściekowych dotyczą przede wszystkim ośrodków subregionalnych i powiatowych. A Kolno ma teraz instalacje należące do najnowocześniejszych. Jest to także sygnał z całego naszego województwa: dbamy o środowisko – powiedział Marek Olbryś.

Oczyszczalnia w Kolnie powstała w pierwszych latach XXI wieku. W 2015 r. zapadła w kolneńskim samorządzie decyzja o jej modernizacji.

– Wodę mieliśmy cały czas dobrej jakości, ale nastąpiło zużycie urządzeń. Poza tym wiele się zmieniło, jeśli chodzi o osady i ich zagospodarowanie – przypomniał Andrzej Duda.

Modernizacja zajęła około półtora roku.

– Myślę, że efekt jest wyśmienity, bo zastosowane zostały technologie z najwyższej półki. Mamy w ten sposób nadal bardzo dobrej jakości wodę oraz wartościowy nawóz z osadu, który posiada wszelkie certyfikaty i może być używany do upraw kwiatów czy roślin ozdobnych – przekazał burmistrz Kolna.

Modernizacja oznacza m.in. nową przepompownię, sita, reaktory, napowietrzanie, grawimetryczną selekcję i odwadnianie. Dodatkowo powstała m.in. instalacja fotowoltaiczna oraz system monitorowania sieci na terenie miasta. Inwestycja kosztowała blisko 19 mln zł, w tym prawie 10 mln pokryła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska (NFOŚ). Pozostałe fundusze zapewniło miasto. 

– Powoli przechodzimy w XXII wiek w tym zakresie – przyznał Marek Łuba, prezes Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Kolnie, którego częścią jest oczyszczalnia.

Jednym z gości uroczystego otwarcia był wiceprezes NFOŚ Artur Michalski.

– Postawiliśmy w naszych inwestycjach bardzo mocno na Polskę powiatową. Duże miasta i duże przedsiębiorstwa komunalne miały zazwyczaj lepszą pozycję już na starcie. Zmieniliśmy to, aby te samorządy, w których się dużo dzieje, mogły się lepiej rozwijać. A dodatkowym atutem w Kolnie jest wprowadzenie fotowoltaiki, czyli odnawialnego źródła energii – powiedział Artur Michalski.

W uroczystym otwarciu udział wzięli również: poseł Kazimierz Gwiazdowski, starosta kolneński Tadeusz Klama, samorządowcy oraz szefowie kilkunastu podobnych przedsiębiorstw komunalnych z województwa podlaskiego i warmińsko-mazurskiego.

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Barbara Likowska-Matys

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook