Dodana: 10 styczeń 2015 12:54

Zmodyfikowana: 10 styczeń 2015 12:54

Złote Klucze i 25 lat "Kuriera Porannego"

Trzy osoby i jeden projekt doceniono Złotymi Kluczami "Kuriera Porannego". Wydarzenie połączone było z 25-leciem dziennika. Przez ćwierć wieku gazeta informuje mieszkańców Białegostoku i regionu o najważniejszych wydarzeniach. Jak zaznacza redaktor naczelny Porannego - Piotr Wąsikowski - dziennik jako jedyny z założonych w 1990 wtedy w kraju, przetrwał do dziś.

Złote Klucze "Kuriera Porannego" 2014 przyznane. W kategorii Młodzi Najlepsi laureatką została Diana Dmuchowska. Projektem Roku została Białostocka Komunikacja Rowerowa. W kategorii Sport zwyciężyła Kamila Lićwinko. Kulturalne Złote Klucze 2014 trafiły do Macieja Frąckiewicza

Sport: Kamila Lićwinko
Kamila Lićwinko to lekkoatletka Podlasia Białystok, halowa mistrzyni świata w skoku wzwyż, rekordzistka Polski, srebrna medalistka mistrzostw kraju na otwartym stadionie.

W 2014 roku osiągnęła największy sukces w historii regionalnej królowej sportu. 8 marca w Sopocie lekkoatletka Podlasia Białystok została halową mistrzynią świata w skoku wzwyż (wspólnie z Rosjanką Marią Kucziną). Pochodząca z Bielska Podlaskiego zawodniczka już w lutym, jako pierwsza Polka w historii, pokonała poprzeczkę zawieszoną na wysokości dwóch metrów. Na mistrzostwach globu powtórzyła to osiągnięcie, co dało jej złoto.

Paradoksem jest to, że jeszcze dwa lata wcześniej Lićwinko, nosząca wtedy panieńskie nazwisko Stepaniuk, chciała zakończyć karierę sportową, na skutek częstych kontuzji i braku wielkich osiągnięć. Strzałem w dziesiątkę okazało się nawiązanie współpracy z trenerem, a od minionego roku także mężem zawodniczki - Michałem Lićwinko. Ich wspólny wysiłek szybko przyniósł genialne efekty, które zrobiły z lekkoatletki Podlasia gwiazdę już nie tylko krajowego, ale i światowego formatu.

W 2014 roku białostoczanka dołożyła do kolekcji jeszcze srebrny medal mistrzostw kraju na otwartym stadionie. W zdobyciu złota przeszkodziła jej kontuzja stopy.

Kultura: Maciej Frąckiewicz, wirtuoz akordeonu z Białegostoku
Jeden z najlepszych akordeonistów młodego pokolenia, laureat Paszportu Polityki "za bardzo dojrzałe i wyraziste interpretacje muzyki współczesnej, i nie tylko. Za odwagę, ryzyko i konsekwencję. Za budowanie repertuaru. Za koncertowe kreacje, pobudzanie naszej wyobraźni i siłę przekonywania".

W tym roku nakładem Narodowego Centrum Kultury ukazała się debiutancka, solowa płyta Macieja Frąckiewicza, na której znalazły się znane utwory muzyki poważnej w nowej aranżacji na akordeon.

"Płyta jest wszechstronną wizytówką tej jednej z ciekawszych osobowości muzycznych młodego pokolenia - ocenia Dorota Szwarcman, recenzentka z tygodnika "Polityka". - Zarówno w repertuarze solowym, jak kameralnym artysta ten trzyma się dwóch nurtów: transkrypcji muzyki dawniejszej, ze szczególnym naciskiem na twórczość Jana Sebastiana Bacha oraz dzieł współczesnych, przeznaczonych od razu na akordeon i szeroko wykorzystujących możliwości instrumentu".

Maciej Frąckiewicz udowadnia, że akordeon to instrument z niewyobrażalnymi możliwościami i potencjałem. Angażuje się także w akcje charytatywne.

Młodzi Najlepsi: Diana Dmuchowska
Diana Dmuchowska to absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Studia medyczne ukończyła z oceną bardzo dobrą, uzyskała też najwyższą liczbę punktów z lekarskiego egzaminu końcowego. Doktorat obroniła w 2010 roku, w języku angielskim, w Niemczech. Od 6 lat pracuje w Klinice Okulistyki UMB.
Na piątym roku studiów wyjechała do Niemiec w ramach programu Sokrates - Erasmus. Nawiązała wtedy kontakt z jednym z przodujących w świecie ośrodków okulistycznych na Uniwersytecie Duisburg-Essen i czynnie włączyła się w prowadzone tam badania naukowe. Do Essen powracała jeszcze kilkakrotnie na staże kliniczno-naukowe, wyjeżdżała również na inne szkolenia zagraniczne w zakresie okulistyki. W 2011 roku została wybrana przez Komisję Europejską ambasadorem Programu Erasmus.

Zdobyte umiejętności wykorzystała i rozwinęła w Klinice Okulistyki w Białymstoku, gdzie nadal intensywnie pracuje naukowo i publikuje w renomowanych czasopismach polskich i zagranicznych. Mimo młodego wieku, jest również współautorem rozdziału w podręczniku okulistycznym.

Projekt Roku: Białostocka Komunikacja Rowerowa
Białostocka Komunikacja Rowerowa zaczęła działać w maju 2014 roku.

To był strzał w dziesiątkę, choć w sukces BiKeRa nie wszyscy wierzyli. Białostoczanie pokochali miejskie rowery. Dla wielu stały się idealnym środkiem transportu do pracy, szkoły, na uczelnię, na wycieczkę, po zakupy.

Doskonale pokazuje to statystyka. Od 31 maja do końca listopada odnotowano 346 438 wypożyczeń. W systemie zarejestrowało się 26 323 użytkowników. Dzienny rekord wypożyczeń padł 10 czerwca, kiedy białostoczanie sięgali po publiczne jednoślady 3650 razy. Średni czas wypożyczenia roweru miejskiego w Białymstoku wynosił 18,5 minuty. W tym czasie rowerzysta pokonywał przeciętnie 1,6 kilometra.

Co ważne, jazda BiKeRem nie jest droga. Pierwsze 20 minut nic nie kosztuje. Kolejne godziny to wydatek kilkuzłotowy. W 2014 roku białostoczanie mieli do dyspozycji 300 jednośladów na 30 stacjach w różnych częściach miasta.

W przyszłym roku ma być ich jeszcze więcej. Zarezerwowano na ten cel 2 mln 450 tysięcy złotych. To ponad milion więcej niż w 2014 roku. W najbliższych miesiącach to mieszkańcy naszego miasta będą mogli wypowiedzieć się, gdzie powinny powstać nowe stacje.

Za: Kurier Poranny i Radio Białystok

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook