Dodana: 10 grudzień 2014 12:19

Zmodyfikowana: 10 grudzień 2014 12:19

Pronar wygrał proces o plagiat

Podlaska firma Pronar wygrała przed niemieckim sądem proces z tamtejszym potentatem w produkcji przesiewaczy bębnowych. Zgodnie z postanowieniem sądu, Pronar może sprzedawać i reklamować swoje przesiewacze na terytorium Niemiec, podobnie jak we wszystkich innych krajach świata.

Niemiecka firma Doppstadt wezwała Pronar do powstrzymania się od wystawiania, reklamowania i sprzedaży mobilnych przesiewaczy bębnowych MPB 18.47 i MPB 20.55. Niemiecki producent zarzucał, że przesiewacze Pronaru stanowią „ślepą kopię” ich maszyn.
Pod koniec listopada Sąd Okręgowy w Monachium wydał postanowienie w całości odrzucające zarzuty Doppstadtu. W wyniku tego Pronar może na terenie Niemiec, podobnie jak we wszystkich innych krajach świata sprzedawać i reklamować mobilne przesiewacze bębnowe.

Prezes Rady Właścicieli Pronaru Sergiusz Martyniuk odbiera działania niemieckiej firmy w kategoriach walki z konkurencją: - Myślę, że decydująca była tu obawa przed nowym, lepszym i tańszym produktem. Skoro nie mogli nam dać rady na rynku, to postanowili działać na płaszczyźnie prawnej. Ale pokazaliśmy, że można skutecznie powalczyć także na boisku przeciwnika.

Pronar produkuje następujące mobilne przesiewacze bębnowe: MPB 18.47, MPB 20.55 i MPB 14.44. Model MPB 18.47 jest produkowany również w wersji zasilanej energią elektryczną. Trwają prace konstrukcyjne mające na celu wdrożenie do produkcji kolejnego modelu. Przesiewacze znajdują zastosowanie przy zagospodarowaniu odpadów komunalnych oraz sortowaniu węgla, gruzu i oczyszczaniu ziemi.

Pronar powstał w 1988 roku. Firma jest największym w Polsce producentem przyczep oraz maszyn rolniczych i komunalnych. Pronar zajmuje się także handlem wyrobami hutniczymi oraz hurtową sprzedażą paliw i olejów silnikowych. Prowadzi na Podlasiu sieć 18 stacji paliw. Powstały w 1997 roku Wydział Kół Tarczowych Pronaru jest dzisiaj  jednym z największych producentów kół do maszyn rolniczych na świecie.
Firma jest także producentem elementów pneumatyki oraz hydrauliki siłowej, które są wykorzystywane w maszynach (nie tylko Pronaru) rolniczych i budowlanych, jak też w technice transportowej. Wytwarza także elementy z tworzyw sztucznych do maszyn własnej produkcji oraz realizuje zamówienia innych firm.
Pronar posiada sieć dealerską w Polsce, krajach UE, Skandynawii, Rosji i w krajach dawnego Związku Radzieckiego. Swoje produkty firma eksportuje do 60 krajów. Fabryki Pronaru są zlokalizowane w czterech miejscowościach województwa podlaskiego - Narwi, Narewce, Siemiatyczach i Strabli.

Źródło: Pronar Sp. z.o.o

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook