Dodana: 4 luty 2015 09:32

Zmodyfikowana: 4 luty 2015 09:32

Pomoc dla pracodawców dotkniętych embargiem rosyjskim

Dopłaty do wynagrodzeń pracowników – takie wsparcie w latach 2015-2017 mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy stracili na blokadzie eksportu polskich towarów do Rosji.

Z dniem 01.02.2015 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 grudnia 2014 r. o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 150), która rozszerzyła krąg przedsiębiorców, mogących skorzystać z pomocy finansowej ze środków FGŚP na rzecz ochrony miejsc pracy.

Na wsparcie może liczyć przedsiębiorca, którego przeważający rodzaj wykonywanej działalności gospodarczej według Polskiej Klasyfikacji Działalności, wskazuje na jej udział w handlu, przetwórstwie, transporcie, uprawach rolnych lub chowie i hodowli zwierząt, a także w wynikających z nich usługach, na krajowych lub zagranicznych rynkach towarowych, a produkt tej działalności doznał ograniczeń ilościowych lub wartościowych w obrocie handlowym na krajowych lub zagranicznych rynkach towarowych, w następstwie wystąpienia czasowych ograniczeń, z przyczyn niezależnych od przedsiębiorcy, wwozu towarów na terytoria innych krajów:

1) którego ograniczenia w obrocie handlowym, o których mowa wyżej, spowodowały spadek obrotów gospodarczych, rozumianych jako sprzedaż towarów lub usług, liczony w ujęciu ilościowym lub wartościowym, łącznie nie mniej niż o 15%, obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 3 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 6 sierpnia 2014 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie świadczeń, w porównaniu do łącznych obrotów z tych samych 3 miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego;

2) który nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FGŚP lub Fundusz Pracy, z wyjątkiem przypadku gdy:

- zadłużony przedsiębiorca zawarł umowę z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych lub otrzymał decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności albo
- zaleganie w regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FGŚP lub Fundusz Pracy powstało w okresie spadku obrotów gospodarczych, o którym mowa w pkt 1, a przedsiębiorca dołączył do wniosku o przyznanie świadczeń plan spłaty zadłużenia uprawdopodabniający pełną spłatę zaległości w regulowaniu składek na ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FGŚP lub Fundusz Pracy, wraz z kopią wniosku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o rozłożenie na raty należności z tytułu tych składek lub o odroczenie płatności tych składek;

3) wobec którego nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości, o których mowa w art. 11, art. 12 ust. 2 lub art. 13 ust. 3 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. - Prawo upadłościowe i naprawcze (Dz. U. z 2012 r. poz. 1112, z późn. zm.).

Świadczenia finansowane z FGŚP, które są dla przedsiębiorcy pomocą de minimis przysługują pracownikom objętym przestojem ekonomicznym lub obniżonym wymiarem czasu pracy i stanowią swego rodzaju dopłatę do wynagrodzenia w okresie 6 miesięcy.

Wniosek o przyznanie świadczeń (wzór wniosku określa Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2015 r. w sprawie przyznawania świadczeń na rzecz ochrony miejsc pracy, Dz.U. z 2015 r. poz. 167 – i jest dostępny w zakładce „akty prawne”) wraz z niezbędnymi dokumentami i oświadczeniami należy składać do Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku, ul. Pogodna 22, 15-354 Białystok.

Informacje są udzielane przez Wydział FGŚP Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku telefonicznie: 85/732-97-78; 85/732-99-21 lub osobiście ul. Pogodna 63/1 pok. 101 i 103 (budynek ZDZ).

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook