Dodana: 18 wrzesień 2014 10:45

Zmodyfikowana: 18 wrzesień 2014 10:45

Podstrefa Białystok top inwestycją

Uzbrojenie terenów inwestycyjnych Podstrefy Białystok Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej zostało nagrodzone w konkursie Top Inwestycje Komunalne w Polsce Wschodniej. – Bardzo się cieszymy, że doceniono nasze starania i fakt, że udało się nam w krótkim czasie sprowadzić do Białegostoku tylu inwestorów – powiedział Robert Żyliński, prezes SSSE.

Rada konsultacyjna konkursu oceniła blisko 100 projektów. Równorzędne nagrody otrzymało dziesięć przedsięwzięć m.in. przebudowa Rynku Kościuszki oraz przygotowanie terenów inwestycyjnych w białostockiej podstrefie.

- Nagroda cieszy, ale dużo ważniejsze to, aby włodarze miasta nie spoczęli na laurach i już uzbrajali kolejne działki. Suwalska strefa do Białegostoku ściąga nowych inwestorów, ale dla nowych już dziś miejsca w Białymstoku nie ma. Nie powinniśmy pozwolić na to, aby rozpędzony pociąg zatrzymał się, zwłaszcza teraz kiedy tereny inwestycyjne w tej części Polski stały się tak konkurencyjne w stosunku do reszty kraju – dodaje Robert Żyliński.

Zgodnie z nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej od lipca 2014 r. do 2020 r. obowiązują nowe poziomy maksymalnych ulg podatkowych dla inwestorów. Zachodnia część kraju straciła swoje dotychczasowe przywileje. Te zaś pozostały m.in. na obszarze północno-wschodniej Polski. Przedsiębiorca, który będzie tu chciał zainwestować w specstrefie, może otrzymać 50-70 proc. zwrotu kosztów związanych z inwestycją. Prezes SSSE Robert Żyliński zakłada, że teraz zadziała mechanizm czysto ekonomiczny, który jak magnes przyciągnie do nas nowych inwestorów, a wraz z nimi koleje miejsca pracy.

- Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński podczas ostatniej wizyty w Białymstoku zauważył, że miasto nie wykorzystało szansy podczas ostatniego programowania, a jedynie wykonało inwestycje infrastrukturalne. Nie zmarnujmy więc jej w nowej perspektywie unijnej, która w dużej mierze skierowana jest właśnie do przedsiębiorców – dodaje Żyliński.

Podstrefa Białystok SSSE ma obecnie ok. 30 ha. Wszystkie działki zostały sprzedane w ekspresowym tempie.  Nieruchomości w podstrefie Białystok kupiło 7 firm, które zadeklarowały utworzenie w podstrefie Białystok blisko tysiąc miejsc pracy, a nakłady inwestycyjne to 592 mln zł.

SSSE funkcjonuje od 18 lat. Dziś obejmuje już 375,6 hektarów w siedmiu podstrefach w trzech województwach: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża w Podlaskiem, Ełk (w tym również ełcki park technologiczny) i Gołdap na Warmii i Mazurach oraz Małkinia Górna w woj. mazowieckim. Działalność w strefie prowadzi 81 firmy, które zatrudniają 6,5tys. osób. Niedługo do Ministerstwa Gospodarki trafi wniosek o poszerzenie obszaru strefy o ok. 150 ha.

 

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna

facebook