Dodana: 15 luty 2015 08:20

Zmodyfikowana: 15 luty 2015 08:20

Podlaskie Centrum Mediacji do usług

Ponad 30 mediatorów czeka w gotowości, by godzić zwaśnionych przedsiębiorców z Podlasia i okolic. W Izbie Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku odbyło się właśnie pierwsze spotkanie rozjemców, którzy mają działać w ramach Podlaskiego Centrum Mediacji i Arbitrażu.

Mediacje to alternatywna wobec procesów sądowych procedura rozwiązywania konfliktów. W Polsce to nowość, jednak w Niemczech tradycje polubownych sądów sięgają 150 lat. W Białymstoku centrum mediacji, a docelowo Wschodni Sąd Arbitrażowy tworzy Izba Przemysłowo-Handlowa. W skali kraju jest sześć takich miejsc.

- Procedura mediacji ma naprawdę same plusy. Jest szybka, jeżeli stronom zależy bardzo skuteczna i tania. Na razie ma jednak jedną wadę, że jest jeszcze u nas nieznana. A szkoda, bo czasami ktoś decyduje się na proces sądowy nie mając pojęcia o tym jakie to oznacza dla niego konsekwencje – zauważa Piotr Sikorski, radca prawny, ale też mediator.

Podczas piątkowego spotkania w Izbie omówione zostały procedury i regulaminy jakie będą stosowane w Centrum.

- Najważniejsze założenie jest takie, że mamy ułatwiać - na ile można - pogodzenie się stronom – mówił do zebranych mediatorów Mirosław Leśniewski, koordynator Podlaskiego Centrum Mediacji i Arbitrażu.

Choć Izba na potrzeby mediacji przeznacza specjalne pokoje w swoim budynku (ul. Antoniukowska 7, w Białymstoku), to nie zawsze takie spotkania muszą się odbywać w tym miejscu. Jeżeli przedsiębiorcy są spoza Białegostoku, to wspólnie z mediatorem, mogą zdecydować się na dogodny dla nich lokal. Ważne, by był na neutralnym terenie.

Jak zauważył podczas spotkania prezes Izby Witold Karczewski, ideą mediacji nie jest wskazywanie winnych, a rozwiązanie sporu pomiędzy stronami. Pośredni też chodzi o poprawę relacji miedzy przedsiębiorcami w przyszłość.

Proces mediacyjny uruchamia się na dwa sposoby: pierwszy – jeżeli nasza sprawa jest w sądzie, to na wniosek sądu (proces jest wtedy wstrzymywany), drugi – sami możemy zgłosić się centrum mediacji.

Koszt mediacji nie przekroczy tysiąca złotych. Z dotychczasowych danych wynika, że cała procedura trwa średnio 42 dni (dla porównania w sądzie to 540 dni plus 5 miesięcy na egzekucję wyroku.

Kontakt do Podlaskiego Centrum Mediacji i Arbitrażu: biuro Izby Przemysłowo-Handlowej w Białymstoku ul. Antoniukowska 7, tel. 85 652 56 45


 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook