Dodana: 17 grudzień 2014 13:17

Zmodyfikowana: 17 grudzień 2014 13:17

Misja gospodarcza Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej w Białymstoku

- Macie tu świetne uczelnie wyższe i ogromny potencjał tworzenia innowacyjnych rozwiązań – podkreśla Margaret Andraka, z Polsko-Amerykańskiej Izby Przemysłowo-Handlowej Wschodniego USA, która właśnie kończy czterodniową wizytę w Białymstoku nawiązując kontakty biznesowe.

Polsko-Amerykańska Izba Przemysłowo-Handlowa to organizacja skupiająca przedstawicieli firm ze wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych (od Miami po Nowy Jork). Spora część członków Izby to Polacy, którzy z powodzeniem działają na rynku amerykańskim i teraz szukają partnerów w rodzimym kraju. Nie ograniczają się jednak tylko do Polski, są np. świetnym pośrednikiem dla tych, którzy chcą robić interesy w Ameryce Południowej. Mają kontakty, doświadczenie w załatwianiu formalności administracyjnych w obu Amerykach oraz kapitał.

Jej przedstawiciele co kilka miesięcy przyjeżdżają do kraju i szukają nowych kontaktów. Kończąca się misja gospodarcza trwała dwa tygodnie, podczas których odwiedzili oni Gdynię, Warszawę, Rzeszów i Białystok.

Biznesowo przedstawiciele izby szukają kooperantów dla przedsiębiorców z USA. W Białymstoku spotkali się m.in. z prezydentem Tadeuszem Truskolaskim i Robertem Żylińskim prezesem Suwalskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do tego doszły spotkania z władzami Politechniki i Uniwersytetu Medycznego.

- To ciekawa inicjatywa partnerska otwierająca możliwość współpracy przedsiębiorców z regionu z dużymi rynkami Ameryki. Dla strefy to też szansa na pozyskanie kapitału – mówi Robert Żyliński, prezes SSSE S.A.

Podlascy przedsiębiorcy zainteresowani są bardzo projektem Izby, która ta chce realizować z Rzeszowem. Chodzi o stałe lotnicze połączenie cargo pomiędzy właśnie Rzeszowem a Miami. To wielka szansa na eksport naszych towarów do USA, ale też Ameryki Południowej.

W Rzeszowie wiele działań ma już bardzo zaawansowaną formę. W przyszłym roku odbędą się tam sygnowane przez Izbę – Dni Kultury i Biznesu Amerykańskiego. Jednak wiele wskazuje na to, że to w Białymstoku Izba w przyszłym roku otworzy swoje przedstawicielstwo.

- Jeszcze za wcześnie by mówić o szczegółach, ale w Białymstoku udało się nam znaleźć obiecujące połączenie świata nauki, biznesu, ale też dobrej atmosfery do realizacji wspólnych przedsięwzięć – podsumowuje Margaret Andraka, przewodnicząca komitetu Handlu i Logistyki Polsko-Amerykańska Izba jest organizacją non-profit. Jej celem jest budowa pomostu między krajami w dziedzinach: biznes, nauka, innowacje, medycyna, edukacja, kultura i działalność charytatywna.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook