Dodana: 12 grudzień 2015 22:48

Zmodyfikowana: 14 grudzień 2015 10:30

34. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce - zapal światło wolności

13 grudnia 1981 r. kierownictwo państwa z Wojciechem Jaruzelskim na czele wprowadziło stan wojenny. W tym roku mijają 34 lata od tamtych wydarzeń.

Ilustracja do artykułu T-55A_Martial_law_Poland.jpg

Instytut Pamięci Narodowej apeluje, aby o 19.30 na znak pamięci i ku czci ofiarom poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitych, internowanych zapalić świece w oknach.
34 lata temu w ten sposób swoją jedność z narodem polskim wyrazili Jan Paweł II i prezydent Stanów Zjednoczonych Ronald Reagan.

Hołd ofiarom stanu wojennego odda również marszałek województwa Jerzy Leszczyński. W ten szczególny wieczór 13 grudnia 2015 roku, w którym wielu z nas będzie wspominało ludzi poszkodowanych przez decyzje komunistycznych władz, o godzinie 19:30 w oknie każdego z departamentów i jednostek Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego zapalone zostanie symboliczne Światło Wolności. 

Od 10:00 do 15:00 przed Archiwum Państwowym w Białymstoku można oglądać wystawę zdjęć z okresu stanu wojennego. Członkowie białostockiego oddziału Klubu Więzionych, Internowanych i Represjonowanych rozdają okolicznościowy biuletyn.

O 18:00 w kościele św. Rocha zostanie oprawiona msza św. w intencji Ojczyzny i ofiar stanu wojennego.
Po nabożeństwie uczestnicy przejdą w marszu ze świecami i pochodniami spod pomnika smoleńskiego pod pomnik bł. ks. Jerzego Popiełuszki.



Wprowadzenie stanu wojennego było odpowiedzią na narastająca falę protestów wobec panującej sytuacji ekonomicznej i rosnący w siłę ruch „Solidarność”. 
13 grudnia 1981, w pamiętną niedzielę wszystkie media od rana nadawały wystąpienie Wojciecha Jaruzelskiego informującego o wprowadzeniu stanu wojennego. Władzę nad konstytucyjnymi organami państwa przejęła Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego.


Już w nocy 12 grudnia ZOMO rozpoczęło pierwsze aresztowania. Na ulicę wyjechały czołgi. Wprowadzono godzinę policyjną. Zdelegalizowano „Solidarność”. Przywódców opozycji zamykano w więzieniach. Bito, poddawano torturom psychicznym. Zmuszano do podpisywania tzw.”lojalek”. Tłumiono każdy odruch protestu.  16 grudnia Ministerstwo Sprawa Wewnętrznych zezwoliło na użycie broni  wobec strajkujących górników kopalni „Wujek”. Zostało zabitych 9 osób. 
W Gdańsku otwarto ogień do uczestników marszu solidarnościowego.
W regionie białostockim, łomżyńskim i suwalskim internowano około 200 osób. Przede wszystkim działaczy związkowych i członków regionalnych  zarządów "Solidarności"

W czasie trwania stanu wojennego, w całej Polsce zginęło kilkadziesiąt osób. Złamano wiele życiorysów.Stłumiono ruchy obywatelskie.  
Stan wojenny został zawieszony w grudniu 1982 r., a w lipcu 1983 zniesiono go.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook