Dodana: 5 kwiecień 2017 09:09

Zmodyfikowana: 5 kwiecień 2017 09:09

„Rośliny lecznicze” w Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu

Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu podarowało mieszkańcom Podlasia wraz z początkiem wiosny wspaniały prezent w postaci nowej lektury na temat ziołolecznictwa.

Ilustracja do artykułu 1 tradycje zielarskie w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.JPG

Rośliny..” to wspaniałe kompendium wiedzy o prozdrowotnych właściwościach roślin z naszych ogrodów, parków, lasów; znajdziemy tu opisy, zdjęcia, rysunki oraz zastosowanie ponad 300 roślin. Zamieszczone teksty autorstwa Pani Doroty Gnatowskiej (kustosz, kierownik działu tradycji zielarskich Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu) są niezwykle ciekawe i bogate: informacja o każdym gatunku posiada opis botaniczny, pochodzenie i występowanie, nazwę zwyczajową oraz zastosowanie w lecznictwie w czasach współczesnych i dawnych. Znajdziemy tu także wiele sprawdzonych receptur na ziołowe medykamenty i domowe przetwory.

Książkę, a nawet można by zaryzykować stwierdzenie Księgę, otwiera rozdział „Ksiądz Kluk, zioła i muzealny ogród”. Jan Krzysztof Kluk, urodzony 13 września 1739 r. w Ciechanowcu, od dzieciństwa odznaczał się zamiłowaniem do przyrody. Dzięki ciekawości świata oraz znajomości języków stał się uczonym kapłanem, biegle poruszającym się w botanice, farmakologii, leśnictwie, ogrodnictwie, zootechnice, pszczelarstwie. Dzięki działalności badawczej księdzu-odkrywcy udało się opisać nowy gatunek, który nazwał driakiew pogięta

Wszystkich zainteresowanych naturalnymi sposobami „na poratowanie nadwątlonego zdrowiaserdecznie zapraszamy do lektury oraz odwiedzin muzealnego zakątka ziołowego… bo jak pisał inny Ksiądz, ks. Jan Twardowski, „przyroda jest obszarem, na którym można uczyć obserwować i uczyć pytać. Dlatego wciąż do przyrody wracam”.

Na zdjęciach Pan Piotr Kiersnowski (kustosz Działu Tradycji Zielarskich Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu) w przebraniu mnicha, prezentuje wystawę stałą.

 

Inne wydawnictwa Muzeum:

http://www.muzeumrolnictwa.pl/muzeum/wydawnictwa

 

Małgorzata Mruczek

  

 

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook