Bursztyn w dorzeczu Narwi
„Bursztyn w dorzeczu Narwi” Jerzy Jastrzębski, Łomża 2005, zrealizowano przy wparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Wydawca: Muzeum Północno-Mazowieckie w Łomży. Autorem książki jest dyrektor łomżyńskiego Muzeum, który napisał ją z okazji 120 rocznicy urodzin Adama Chętnika.
Książka omawia: znaleziska archeologiczne i szlaki bursztynowe; poszukiwanie, pozyskiwanie i handel bursztynem w XIX wieku; bursztyniarstwo w końcu wieku XIX i w wieku XX; obróbka bursztynu; nazewnictwo, formy naturalne i wyroby z bursztynu.
Wyroby opisane w książce można obejrzeć na wystawie stałej „Bursztyn z dorzecza środkowej Narwi” w Muzeum Północno-Mazowieckim w Łomży.
„Skrzynia” – obudowa z desek umożliwiająca kopanie w wilgotnej ziemi
Kiedy w 1946 roku Adam Chętnik rozpoczął tworzyć Muzeum w Łomży, szczególnie dużo uwagi poświęcił organizacji działu bursztynu. W stosunkowo niedługim czasie zgromadził ponad 700 eksponatów. Był to nie tylko sam bursztyn, ale inne przedmioty poszerzające wiedzę o bursztynie, informacje o jego powstaniu, pochodzeniu, wędrówce, wydobywaniu, obróbce i użytkowaniu.
Bryłki bursztynu z dorzecza Narwi
10 kwietnia 1950 roku została otwarta w Łomży wystawa, która była pierwszą w Polsce prezentującą „złoto północy”, czyli bursztyn. Wystawa udostępniona była do 5 października 1950 roku, zaprezentowano na niej około 500 różnych eksponatów wraz z ilustracjami, wykresami i mapkami. Wystawa ta zwróciła większą uwagę na placówkę. Stałą ekspozycję bursztynu otwarto w 1958 roku, ale w roku 1978 praktycznie przestała istnieć, gdyż prawie wszystkie eksponaty zostały skradzione. Po odzyskaniu części wystawę wznowiono w roku 1980. W najbliższym czasie udostępniona zostanie nowa ekspozycja o tym samym tytule, co książka – będzie prezentowana w budynku Muzeum przy ul. Dwornej 22. Zbiór działu bursztynu, ilościowo nieliczny (1200 obiektów)w stosunku do innych działów, jest jednak unikalnym i największym zbiorem regionalnym w Polsce, bogato dokumentującym niewielki fragment wielowiekowych dziejów bursztynu.