Dodana: 9 luty 2021 13:20

Zmodyfikowana: 9 luty 2021 15:56

Warsztaty dla seniorów „Fake newsy – prawda jest inna”

Obchodzony 9 lutego Dzień Bezpiecznego Internetu to dobra okazja, aby opowiedzieć o kampanii edukacyjnej „Fake newsy – prawda jest inna”. Akcja skierowana jest do seniorów, a realizowana przez Stowarzyszenie Szukamy Polski i Podlascy Seniorzy we współpracy z TechSoup Europe.

Smartfon w dłoni. Na ekranie źdźbło zboża i pasek: Fake newsy - prawda jest inna.

To dwa cykle warsztatów online dla dziennikarzy obywatelskich z Podlaskiej Redakcji Seniora i Rad Seniora w regionie. To też kampania medialna w formie spotu filmowego i radiowego oraz cyklu artykułów na stronie Podlaski Senior. Powstanie też poradnik dostępny w formie PDF.

Przeciwdziałanie dezinformacji i umiejętność krytycznej analizy tekstu są szczególnie ważne właśnie teraz, gdy Internet stał się głównym źródłem informacji – również dla seniorów. Liczba fałszywych wiadomości stale rośnie, bo zbyt rzadko stosowane jest krytyczne myślenie.

Jak wynika z raportu przygotowanego przez Stowarzyszenie Demagog (opublikowanego na stronie Krytyczny Umysł),

„[...] aż 80% badanych zgadza się ze stwierdzeniem, że obecność wiadomości i informacji, które są nieprawdziwe lub zniekształcają rzeczywistość, stanowi problem w Polsce. Dodatkowo zdaniem ankietowanych, w Polskim społeczeństwie nie istnieje wysoka świadomość problematyki powstawania oraz udostępniania i rozpowszechniania fałszywych informacji […]. Świadczy o tym fakt, że z ww. pojęciem nigdy nie miało do czynienia 49% ogółu przebadanych”.

Badania dotyczą młodzieży, z dużym prawdopodobieństwem można założyć, że wśród seniorów nieznajomość tego pojęcia jest jeszcze powszechniejsza.

Organizatorzy warsztatów, Podlaska Redakcja Seniora, zwróci uwagę na poszukiwanie wiarygodnych źródeł informacji, rozpoznawanie fake newsów, poznanie nowych pojęć, takich jak np. m.in. bańka informacyjna, homofilia, dezinformacja, malinformacji, misinformacja – są niezbędne dla osób, piszących artykuły i tworzących informacje. Przyda się to również czytelnikom.

Bożena Bednarek, Stowarzyszenie Szukamy Polski
Jolanta Falkowska, Stowarzyszenie Podlascy Seniorzy
oprac.: Anna Augustynowicz

facebook