Dodana: 14 wrzesień 2020 15:36

Zmodyfikowana: 14 wrzesień 2020 15:36

„Seniorzy debatują” po raz drugi

Rusza druga edycja warsztatów „Seniorzy debatują” organizowana przez Stowarzyszenie Szukamy Polski. Ubiegłoroczne zajęcia cieszyły się dużym powodzeniem, a ich uczestnicy poznali zasady debaty oksfordzkiej. Przedsięwzięcie współfinansowane jest ze środków Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu tablica Seniorzy Debatuj 2.jpg

Debaty uczą krytycznego myślenia na temat otaczającego nas świata. Są zachętą do patrzenia na wiele zagadnień z różnych punktów widzenia, dają odwagę do kwestionowania utartych przekonań. Poza tym pomagają w zdobywaniu wiedzy. Uczą poszukiwania informacji i przedstawiania ich w formie logicznych argumentów, które mogą przekonać innych o słuszności naszych poglądów. Debatujący muszą przekazywać swoje myśli w sposób zorganizowany, klarowny i przekonujący. A to umiejętność, która jest nieoceniona w życiu zawodowym i osobistym. Poza tym, warto podkreślić, że debatowanie może być doskonała zabawą. Pozwala na poznawanie nowych osób, nawiązywanie ciekawych kontaktów i poszerzanie horyzontów myślowych. Co jest szczególnie ważne w odniesieniu do osób starszych.

Korzyści z warsztatów

W ramach zadania zostaną przeprowadzone dwa cykle warsztatów dla dwóch grup uczestników po 12 osób. Będą to szkolenia przekazujące wiedzę i podnoszące umiejętności 24 seniorów. W grupie pierwszej – początkowej – znajdą się osoby, które nie mają wiedzy i doświadczeń związanych z debatowaniem, w grupie drugiej – zaawansowanej – osoby, które uczestniczyły w pierwszym projekcie i osoby znające podstawy debatowania.

Podczas warsztatów uczestnicy będą mogli ćwiczyć debatowanie w różnych formach debatowania takich jak: debata oksfordzka, debata World Cafe i Open Space, dyskusja panelowa. Dlatego główny nacisk zostanie położony na przygotowanie uczestników do zbijania argumentów, aktywnego słuchania, kultury dyskusji, wystąpień publicznych, zabierania głosu w ściśle określonym temacie i czasie.

Współpraca z młodzieżą

Planowana jest też wizyta studyjna uczestników projektu do jednego z białostockich liceów, w którym aktywnie działa szkolny Klub Debaty. Wizyta umożliwi poznanie zasad pracy i rad młodych debatantów. Będzie też miała na celu integrację międzypokoleniową, korzystanie z doświadczeń młodzieży i przekazywana doświadczeń seniorów a także do nawiązywania partnerstw. Dlatego wizycie towarzyszyć będzie przesłanie, że seniorzy potrafią pracować, debatować i działać razem z młodymi oraz potrafią wykorzystywać nowe dla nich metody działania, takie jak np. debata oksfordzka.

O udziale w warsztatach decyduje kolejność zgłoszeń, które będą przyjmowane do końca września 2020 pod adresem: szukamypolski@gmail.com.



źródło: Stowarzyszenie Szukamy Polski
oprac. Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook