Dodana: 1 lipiec 2015 14:52

Zmodyfikowana: 1 lipiec 2015 14:52

Rozwój współpracy transgranicznej w celu poprawy warunków zdrowotnych społeczeństwa z powiatu bielskiego i rejonu lubomelskiego

Dnia 29 czerwca 2015 roku w Dworku „Cztery Pory Roku” w Pilikach odbyła się konferencja podsumowująca realizację projektu pn. „Rozwój współpracy transgranicznej w celu poprawy warunków zdrowotnych społeczeństwa z powiatu bielskiego i rejonu lubomelskiego poprzez programy promocji zdrowia i profilaktyki z zakresu chorób onkologicznych i gruźliczych”.

Projekt współfinansowany był ze środków Unii Europejskiej ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska–Białoruś–Ukraina 2007-2013 w ramach Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa i Partnerstwa (EISP); Priorytet 3. Współpraca sieciowa oraz inicjatywy społeczności lokalnych; Działanie 3.1. Rozwój regionalnych i lokalnych możliwości współpracy transgranicznej.

Organizatorem uroczystego wydarzenia był Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim.

Projekt realizowany był w partnerstwie transgranicznym ze Szpitalem Rejonowym w Lubomlu na Ukrainie w latach 2013-2015. Wartość projektu wyniosła 2.389.452,61 euro, z czego dofinansowanie ze środków UE to 2.150.268,40 euro.

Konferencję uświetnił swoją obecnością Pan Cezary Cieślukowski - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia - członek komitetów sterujących m.in. Programu e-zdrowie w województwie podlaskim (2011-2013) oraz komitetów monitorujących m.in. Programu współpracy transgranicznej Litwa-Polska i Polska-Białoruś-Ukraina (2007-2013). Podczas swojego wystąpienia podkreślił rolę funduszy unijnych w poprawie jakości usług medycznych oraz efektywną wymianę doświadczeń i poszerzania praktycznych umiejętności.

Zaproszenie na konferencję przyjęli również przedstawiciele samorządu terytorialnego szczebla wojewódzkiego – Marszałek Województwa Podlaskiego Pan Mieczysław Baszko oraz Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego Pan Profesor Marian Szamatowicz. Podczas wystąpień obaj Panowie zgodnie podkreślali efekty w postaci podniesienia społecznej świadomości w zakresie konieczności przeprowadzania regularnych badań profilaktycznych.

Na uroczystości obecni byli również przedstawiciele władz samorządowych szczebla powiatowego oraz gminnego – Z-ca Burmistrza Miasta Pani Bożena Zwolińska, Wicestarosta Powiatu Bielskiego Pan Piotr Bożko, Wójt Gminy Boćki Stanisław Derehajło, Przewodnicząca Rady Gminy Czyże Pani Krystyna Gawryluk oraz przedstawiciele Rady Powiatu, duchowieństwa, lekarze, dyrektorzy instytucji z powiatu bielskiego, Pani Danuta Roszkowska Prezes Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków Podlasia, osoby i instytucje, które współpracowały przy realizacji projektu oraz pracownicy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bielsku Podlaskim, jak również przedstawiciele Partnera projektu na czele z Dyrektorem Szpitala Rejonowego w Lubomlu na Ukrainie Panem Władimirem Jurewiczem Dibielem.

W uroczystym wydarzeniu udział wzięli też reprezentanci Wspólnego Sekretariatu Technicznego Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013 - Pan Tomasz Jędrzejewski - Lider zespołu wdrażającego projekty oraz Pani Małgorzata Iwańska – Menadżer projektu.

Celem konferencji było podsumowanie działań zrealizowanych w dwóch regionach wsparcia Programu, w Polsce w powiecie bielskim i na Ukrainie w obwodzie wołyńskim w rejonie lubomelskim.

Realizacja projektu zaowocowała zwiększeniem świadomości społeczeństwa na temat chorób onkologicznych i gruźliczych oraz rozwojem infrastruktury ochrony zdrowia na terenie powiatu bielskiego i rejonu lubomelskiego. Zrealizowana inwestycja w znaczący sposób wpłynęła nie tylko na rozwój, ale i na bieżącą działalność komórek medycznych Partnerów poprzez usprawnienie ich pracy, zwiększenie dostępności do usług medycznych i podniesienie jakości udzielanych świadczeń na obszarze pogranicza polsko-ukraińskiego.

Podczas konferencji zaprezentowano wyniki badań przesiewowych. W ramach projektu przebadano 14300 osób w kierunku wykrycia chorób onkologicznych i gruźlicy.
Prawie 2 tys. osób skorzystało ze specjalistycznej pomocy diagnostycznej. 80 pacjentów skorzystało z zabiegów termolezji stosowanych w leczeniu bólu przewlekłego.

Polscy i ukraińscy prelegenci w swoich wystąpieniach dowiedli, iż osiągnięto cel główny projektu w postaci poprawy bezpieczeństwa zdrowotnego społeczeństwa poprzez zapewnienie szybkiego dostępu do badań profilaktycznych oraz poprawy jakości usług medycznych na obszarze współpracy transgranicznej.

Historia projektu oraz wyniki badań profilaktycznych i osiągnięte rezultaty projektu przedstawione zostały w wydanej przez bielski szpital „Publikacji podsumowującej realizację projektu”.

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook