Dodana: 22 luty 2021 09:40

Zmodyfikowana: 4 marzec 2021 09:38

„Prawda czy fałsz...”. Warsztaty dla kobiet o fake newsach - 27.02 i 6.03

100-lecie Kobiet zaprasza kobiety do udziału w cyklu warsztatów o fake newsach pod nazwą „Prawda czy fałsz – bądź pewna siebie i świadoma tego, co dzieje się wokół Ciebie”. Warsztaty są częścią projektu wpisującego się w popularyzację idei fact-checkingu w Polsce.

Grafika z informacjami o warsztatach.

- Współczesny świat roi się od manipulacji informacją dla określonych celów, nieuczciwych intencji, fabrykowanych kłamstw, nadużyć w wykorzystywaniu prawdziwych informacji poprzez wyjmowanie wypowiedzi z kontekstu czy użycie zdjęć z przeszłości oraz mowy nienawiści - mówi Dorota Ostrożańska ze 100-lecia Kobiet, która poprowadzi warsztaty.

Ogólnoeuropejskie badanie Eurobarometr, przeprowadzone przez Kantar TNS na zlecenie Komisji Europejskiej w lutym 2018 dowiodło, że fake newsy to codzienność dla prawie połowy Polaków. Aż 48% przyznało, że codziennie lub prawie codziennie spotyka się z wiadomościami czy informacjami, które ich zdaniem zniekształcają rzeczywistość lub nawet są nieprawdziwe. W Europie ta sama statystyka wynosi 37%. 

Często nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy ofiarami fałszerstw

Każda uczestniczka warsztatów otrzyma e-dyplom. Każde zajęcia adresowane są do 10 kobiet. Zgłoszenie wraz z informacją o powodach, dla których się chce wziąć udział w warsztatach, należy przesłać na adres: urealniajaspiracje@gmail.com. O kwalifikacji zadecyduje kolejność zgłoszeń zawierających motyw.

Terminy i tematyka poszczególnych warsztatów „Prawda czy fałsz”:
1. 20.02.2021 godz. 18.00-20.00 Uwaga! Fake News! – pusty slogan czy realne zagrożenie? Sprawdź swoje kompetencje medialne
2. 27.02.2021  godz.18.00-20.00 W matni manipulacji – nie daj się wkręcić! Poznaj skuteczne metody weryfikacji.
3. 6.03.2021 godz. 18.00-20.00 Prawda czy fałsz - W jakiej bańce filtrującej/informacyjnej żyjesz? Kontroluj zakłócenia poznawcze, rozwijaj krytyczne myślenie.

Udział w zajęciach przygotowanych we współpracy z TechSoup Europe jest bezpłatny. Linki do warsztatów, które odbędą się poprzez platformę Zoom i szczegóły dostępne są w wydarzeniach na Facebook'u.

Oprócz szkoleń powstanie poradnik online i artykuły z analizą przykładów fake newsów o kobietach, które będą opublikowane na stronie 100-lecie Kobiet.

źródło: 100-lecie Kobiet
oprac.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook