Dodana: 29 styczeń 2020 14:46

Zmodyfikowana: 29 styczeń 2020 15:01

Podlaskie obchody święta pracowników publicznych służb zatrudnienia

Uhonorowanie zasłużonych pracowników, rozstrzygnięcie konkursu dla pracodawców, wykłady i prezentacje z zakresu organizacji zakładów pracy – w środę (29.01), odbyły się obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia. Organizatorem uroczystości był Wojewódzki Urząd Pracy w Białymstoku (WUP). W uroczystości wziął udział m.in. Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

Ilustracja do artykułu Dzień Pracownika Służb Zatrudnienia 13.jpg

Dzień Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia to święto obchodzone corocznie 27 stycznia od 2011r.  Upamiętnia podpisanie w 1919 r. przez Józefa Piłsudskiego dekretu o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy i opieki nad wychodźcami. Dokument ten jest powszechnie uznawany za początek Publicznych Służb Zatrudnienia w Polsce, czyli m.in. dzisiejszych urzędów pracy.

 

Pierwsze w działaniu

Tradycyjnie, to święto jest okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych pracowników. Odznaki „Primus in Agendo – pierwszy w działaniu” nadawane przez Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymały pracownice Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Białymstoku - Małgorzata Gwiazdowska, Dorota Bujnowska i Kinga Kaja Brajczewska. Wyróżnienie Primus in Agendo otrzymały też Hanna Moroz i Grażyna Chomicz z Powiatowego Urzędu Pracy w Suwałkach. Nadanie odznaki jest wyrazem uznania dla aktywnej, pełnej zaangażowania i oddania postawy wyróżnionego, najciekawszych i najbardziej wartościowych inicjatyw, nowatorskich projektów. Dekoracji uhonorowanych dokonał wicemarszałek Marek Olbryś.

 

- Jesteście profesjonalistami w swoim fachu – podkreślał marszałek Olbryś, gratulując laureatom – Służycie drugiemu człowiekowi, a szczególnie temu człowiekowi, który jest w trudnej sytuacji, który potrzebuje wsparcia – dodał.

 

Satysfakcji z otrzymanego wyróżnienia nie kryła Dorota Bujnowska kierownik Centrum Planowania Kariery w WUP.

- To wyróżnienie jest dowodem, że nasza praca ma sens, że ktoś ją dostrzega i docenia – mówiła w rozmowie z Wrotami Podlasia. Laureatka podkreślała, że praca z ludźmi „w zmianie” jest zadaniem wymagającym. Doradca zawodowy i klient spotykają się najczęściej w trudnym życiowym momencie dla tego drugiego.

 

- Tak naprawdę decydują się losy ich kariery,  i żeby ta pomoc była jak najbardziej efektywna potrzeba dużo wiedzy i dużo empatii - dodała Dorota Bujnowska.

 

Konferencja i prezydenckie odznaczenia za długoletnią służbę

Tegoroczne obchody Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia odbyły się w ramach zorganizowanej przez WUP konferencji  „Krajowy Fundusz Szkoleniowy – instrumentem wsparcia pracodawców”.  Podczas uroczystości wręczono też Złote, Srebrne i Brązowe Medale za Długoletnią Służbę. To prezydenckie wyróżnienie za otrzymało  piętnastu pracowników Powiatowych Urzędów Pracy Województwa Podlaskiego.  Ogłoszono też wyniki konkursu promującego dobre praktyki w zarządzaniu zasobami ludzkim w podlaskich przedsiębiorstwach  „Organizacja ucząca się 2019”. Uczestnicy konferencji mogli wysłuchać m.in. wykładu prof. Joanny Moczydłowskiej z Politechniki Białostockiej na temat wpływu zmian demograficznych na zarządzaniu personelem.

 

Życzenia i gratulacje z okazji Dnia Pracownika Publicznych Służb Zatrudnienia przekazała podlaskim pracownikom Marlena Maląg, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. List od Minister odczytała Janina Mironowicz, Dyrektor Wojewódzkie Urzędu Pracy w Białymstoku.

Uroczystość odbyła się w Teatrze Dramatycznym im. A. Węgierki w Białymstoku.

ak/red.mp

 

 

 

facebook