Metody fizyczne w badaniu środowiska rolno-spożywczego i leśnego - konferencja agrofizyków
Ponad 60 osób weźmie udział w konferencji naukowej „Metody fizyczne w badaniu środowiska rolno-spożywczego i leśnego”. Ta międzynarodowa konferencja rozpocznie się już 9 września w Malinówce koło Ełku i potrwa trzy dni. Konferencja jest wspólnym przedsięwzięciem Polskiego Towarzystwa Agrofizycznego (Oddziału Podlaskiego i Oddziału Olsztyńskiego), Katedry Maszyn Roboczych i Metodologii Badań Wydziału Nauk Technicznych UWM, Komitetu Agrofizyki PAN i Komitetu Techniki Rolniczej.
W jej organizację zaangażowane są także jednostki Politechniki Białostockiej: Zamiejscowy Wydział Leśny oraz Zakład Inżynierii Rolno-Spożywczej i Leśnej Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Przewodniczącym komitetu organizacyjnego konferencji jest dr hab. inż. Sławomir Bakier, dziekan ZWL w Hajnówce.
W tym roku głównym wątkiem konferencji będzie wykorzystanie ekstrakcji nadkrytycznej do materiału roślinnego. Dzięki temu procesowi z liści lub kory można pozyskiwać różne produkty, a następnie wykorzystywać je przemysłowo bez zanieczyszczania środowiska. Proces odbywa się bez dostępu tlenu i użycia rozpuszczalników.
Warto dodać, że dr hab. inż. Sławomir Bakier i prof. Edward Rój z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych w Puławach (wygłaszający referat plenarny na rozpoczęcie konferencji) są współautorami dwóch zgłoszeń patentowych związanych z wykorzystaniem ekstrakcji nadkrytycznej do surowców leśnych. Jedno zgłoszenie dotyczy wytwarzania kalafonii w proszku a drugie pozyskiwania cennych substancji z cienkich gałązek brzozy brodawkowatej i omszonej.
Źródło: Rzecznik Prasowy Politechniki Białostockiej