Kwiecień pod znakiem kosmonautyki. Podczas warsztatów w BPN-T rakiety znów wystrzelą w niebo
Warsztaty z modelarstwa kosmicznego weszły już w kanon atrakcji organizowanych w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym z okazji Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki. W tym roku te innowacyjne szkolenie rozciągnie się aż na dwa dni: 20 i 21 kwietnia. Jego adresatami są uczestnicy poprzednich edycji. Zbudują jeszcze większe rakiety, które polecą na wysokość aż 300 metrów.
Szykuje się nie lada gratka dla uczestników poprzednich edycji warsztatów z samodzielnego konstruowania rakiet, napędzanych silnikami klasy A. W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Lotnictwa i Kosmonautyki, grupa pasjonatów ponownie spotka się w Białostockim Parku Naukowo-Technologicznym. Pod okiem instruktorów z Polskiego Towarzystwa Rakietowego, pracować będzie nad bardziej zaawansowanymi modelami z większymi niż poprzednio silnikami. Gotowe rakiety wzniosą się nawet na 300 metrów!
Na sobotnie starty zaproszeni są też uczestnicy poprzednich warsztatów z modelami ICE oraz VIX (oczywiście z rakietami gotowymi do startu ) – nawet jeśli nie wezmą udziału w tej edycji. Starty rozpoczną się 21 kwietnia o godz. 13.00 na otwartym terenie w pobliżu BPN-T.
Informacje praktyczne:
Zakres szkolenia: szkolenie przygotowuje do obsługi modeli średniej wielkości na silnikach klasy F o impulsie do 80Ns. Uczestnicy zbudują bardziej zaawansowane modele kalibru 50mm, o przybliżonej masie startowej 0,5kg i konstrukcji wytrzymującej duże prędkości. Starty odbędą się na otwartym terenie, a modele wylądują na spadochronach wyzwalanych samoczynnie. Silniki są wymienne i jednorazowe, a modeli można używać wielokrotnie.
Wiedza: prowadzący omówią podstawowe zasady bezpieczeństwa, a w trakcie praktycznych zajęć pojęcia i zjawiska występujące przy lotach rakiet. Poruszone zostaną tematy obliczania stabilności modeli.
Warsztat: elementy rakiet wykonano z bezpiecznych materiałów: sklejki, tektury, laminatów, tworzywa, które są w stanie surowym i wymagają wykończenia. Uczestnicy będą pasować, docinać, szlifować, kleić, wkręcać śruby, wykorzystując takie narzędzia jak noże, śrubokręty, kombinerki. Dodatkowo będą wiązać spadochrony i chusty osłonowe (do czego może być przydatna znajomość różnych węzłów) oraz instalować silniki pod opieką instruktorów. Na zakończenie modele będą personalizowane: malowane, oklejane, dekorowane.
Program
20 kwietnia (piątek) w godzinach 16:00 – 20.00 w BPN-T – budowanie, klejenie, pasowanie itd.
21 kwietnia (sobota) w godzinach 9:00 – 12:00 w BPN-T – wiązanie spadochronów, zakładanie silników.
Następnie uczestnicy zapakują modele i udadzą się na miejsce startów (dojazd we własnym zakresie), które rozpoczną się w terenie, w pobliżu BPN-T o godzinie 13.00.
Koszt
Uczestnicy pokrywają wartość materiałów użytych do budowy i startów (120 zł). W zajęciach będą używać profesjonalnych zestawów, wielokrotnie sprawdzonych podczas startów i dostosowanych do poziomu szkolenia. Po zakończonych warsztatach i zaliczonych startach, rakiety staną się własnością uczestników.
Prowadzący
Zajęcia poprowadzą instruktorzy - członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego.
Adresaci szkolenia
Szkolenie adresowane jest do osób z podstawową wiedzą techniczną, którzy wykonali starty na małych silnikach kl. A. Mile widziani się zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Uczestnicy do 16 lat muszą przybyć z opiekunem. Pozostali mogą pracować samodzielnie.
Dojazd na miejsce startów
We własnym zakresie.
Liczba miejsc
Szkolenie przeznaczone dla 20 osób.
Dodatkowe wymagania
Pisemna zgoda opiekunów prawnych (na miejscu - dotyczy uczestników niepełnoletnich).
Zapisy na stronie:
https://bpnt.bialystok.pl/PL/spolecznosc-bpn-t/startup-kalendarz/kwiecien-pod-znakiem-kosmonautyki