Dodana: 10 wrzesień 2021 09:53

Zmodyfikowana: 10 wrzesień 2021 09:53

Forum w Łomży. Wspólny rytm nauki i praktyki gospodarczej

Nauka - Gospodarka - Rozwój – pod takim hasłem rozpoczęło się w czwartek, 9 września w Wyższej Szkole Agrobiznesu w Łomży III Międzynarodowe Forum Gospodarcze. Zorganizowane zostało przez Łomżyńskie Forum Samorządowe (ŁFS). Zarząd województwa reprezentował wicemarszałek Marek Olbryś wraz z zespołem merytorycznym, który tworzyli dyrektorzy i pracownicy kilku departamentów Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.
Ilustracja do artykułu forum14.jpg

- Cieszę się, że na Forum został podjęty taki temat, bo jesteśmy skazani - na szczęście - na współpracę z szeroko rozumianą nauką. Wiedza i praktyka życia gospodarczego muszą wzajemnie się uzupełniać. Przedsiębiorcy współpracują z naukowcami i myślę, że to zjawisko będzie się pogłębiać. Samorząd województwa ma dobre relacje z największymi uczelniami w regionie, ale wspiera także ciekawe inicjatywy takich podmiotów jak nasi gospodarze, czyli Wyższa Szkoła Agrobiznesu - powiedział wicemarszałek Marek Olbryś.

Jak podkreślił, w rozpoczynającej się właśnie perspektywie finansowej Unii Europejskiej województwo podlaskie będzie miało największe dofinansowanie z dotychczasowych i trzeba to wykorzystać, przygotowując dobre pomysły i aplikacje. Przedstawiciele kilku ministerstw oraz dyrektorzy Joanna Sarosiek, Emilia Malinowska i Mariusz Dąbrowski z UMWP, przedstawili bliżej rodzące się wraz z tym możliwości.

Pracami Łomżyńskiego Forum Samorządowego, które skupia 24 samorządy powiatów, miast i gmin, kieruje starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. 

- To trzecie nasze Forum. Podczas poprzednich mówiliśmy o ofercie gospodarczej firm z subregionu łomżyńskiego oraz o współdziałaniu administracji i przedsiębiorców. Cały czas idziemy naprzód, tym razem poświęcimy więcej uwagi innowacyjności, która w nierozłącznej parze z nauką może być kluczem do rozwoju i wzrostu - stwierdził prezes ŁFS.

W spotkaniu wzięło udział liczne grono samorządowców, w tym burmistrzowie Jarosław Siekierko z Wysokiego Mazowieckiego i Kazimierz Dąbrowski z Zambrowa, którzy dzieli się swoimi doświadczeniami z „czasu pandemii”.

- Mlekovita odnotowała wzrost obrotów. Nieco trudniej było w gastronomii czy hotelarstwie, ale pomagaliśmy m.in. przesuwając terminy płatności podatkowych. Było nerwowo, ale duże tąpnięcie nie nastąpiło sądząc po wpływach do budżetu - powiedział Jarosław Siekierko.

Życzenia owocnych obrad przekazali uczestnikom poseł Stefan Krajewski, wicewojewoda Tomasz Madras i Roman Engler, rektor Wyższej Szkoły Agrobiznesu. W trakcie obrad pojawił się pomysł zorganizowania odrębnego Forum dla północno - wschodniej części kraju.

Po sesji poświęconej funduszom unijnym na lata 2021 – 2027, Regionalnemu Programowi Operacyjnego Województwa Podlaskiego, edukacji akademickiej i nowym technologiom w rolnictwie, uczestnicy zaplanowali także kilka wizyt studyjnych, np. w miejscach, gdzie rosną oxytree (drzewa tlenowe, projekt prowadzony przez WSA) oraz stadninie koni.     

 

tekst i fot.: Maciej Gryguc           
red.: Paulina Tołcz

facebook