Dodana: 31 maj 2022 08:44

Zmodyfikowana: 17 czerwiec 2022 11:13

XLIII sesja Sejmiku Województwa Podlaskiego VI kadencji

Zwiększenie dotacji na renowację zabytków, więcej pieniędzy na obszary wiejskie, dofinansowanie wydarzeń kulturalnych – to niektóre z decyzji podjętych podczas obrad. Odbyły się one w poniedziałek, 30 maja br. w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku.

Radni podczas obrad

Prawie 3,2 mln zł na podlaskie zabytki

Radni podczas obrad przyznali coroczne dotacje na prace restauratorskie, konserwatorskie i budowlane przy podlaskich zabytkach. Pierwotnie ich budżet wynosił 2,143 mln zł. Jednak decyzją radnych wojewódzkich został zwiększony o ponad 1 mln zł. Dzięki temu prace zostaną przeprowadzone przy 50 zabytkowych obiektach.

Więcej w artykule: Blisko 3,2 mln zł na renowację podlaskich zabytków 

Projekty kulturalne

Podczas sesji w ramach zmian w budżecie podjęto decyzję o przekazaniu 500 tys. zł gminie Boćki na  remont Gminnego Ośrodka Kultury. O wsparcie przebudowy do samorządu województwa zwróciły się władze gminy. To ważne miejsce dla lokalnej społeczności. Organizuje się tam wydarzenia kulturalne i społeczne. W odnowionym, rozbudowanym budynku znajdzie się też miejsce na Centrum Produktu Lokalnego.

110 tys. zł otrzyma też Teatr Wierszalin na realizację festiwalu „Między Wierszami”. Wydarzenie zostało zainaugurowane w ubiegłym roku i cieszyło się ogromnym powodzeniem. Złożyły się na nie spektakle, wystawy, pokazy filmowe, spotkania z artystami, happeningi, koncerty, słuchowiska – wydarzenia dla dzieci i dorosłych. Ubiegłoroczny festiwal odbywał się od 2 do 27 lipca w Supraślu, gdzie swoją siedzibę ma Teatr Wierszalin.

Wsparcie w wysokości 490 tys. zł otrzyma też Opera i Filharmonia Podlaska. Pieniądze mają zostać przeznaczone m.in. na scenografię do „West Side Story” Leonarda Bernsteina (400 tys. zł).

Program odnowy wsi i więcej pieniędzy na OSP

Radni podjęli uchwałę o przyznaniu 600 tys. zł dotacji dla 27 samorządów w ramach 5. edycji Programu Odnowy Wsi Województwa Podlaskiego. Jednocześnie zdecydowali o zwiększeniu o 300 tys. zł budżetu tegorocznej edycji przedsięwzięcia. Dzięki temu wsparcie otrzyma więcej samorządów.

Więcej w artykule: Obrady sejmiku. Więcej pieniędzy na „Kreatywną wieś”

Więcej pieniędzy z budżetu województwa otrzymają też gminy na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego dla jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Dwumilionowa pula pieniędzy wzrosła o 800 tys. zł.

Skansen Kurpiowski pod zarządem województwa

Decyzją radnych w budżecie województwa  zostało zabezpieczonych 650 tys. zł w związku z trwającą procedurą przejęcia nadzoru nad Skansenem Kurpiowskim im. Adama Chętnika w Nowogrodzie.
To kolejny krok do zmiany organu prowadzącego tę instytucję. List intencyjny w tej sprawie władze województwa podpisały z prezydentem Łomży w kwietniu ub.r. Następnie skansen został wyodrębniony ze struktur łomżyńskiego Muzeum Północno-Mazowieckiego, którego był częścią od 1946 r. Wolę przejęcia tej instytucji kultury przez Województwo Podlaskie radni wyrazili podczas sesji kwietniowej. 

Radni podczas obrad.

Radni m.in. wysłuchali sprawozdania z realizacji „Programu współpracy Samorządu Województwa Podlaskiego z organizacjami pozarządowymi”. Podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia „Programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii w województwie podlaskim na lata 2022 - 2025”.
Sejmik zatwierdził też, przyznane przez zarząd województwa, dodatkowe dofinansowanie w łącznej wysokości 200 tys. zł na budowę dróg dojazdowych do gruntów rolnych (o tej dotacji można przeczytać tutaj). 

 

 

Aneta Kursa
red.: Małgorzata Sawicka
fot.: Paweł Krukowski

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook