Dodana: 28 kwiecień 2022 18:18

Zmodyfikowana: 22 czerwiec 2022 10:55

Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów. Przyznano dotacje na kolejne projekty

Pomoc finansową w wysokości łącznie 8,6 mln zł otrzyma 17 podlaskich samorządów (16 gmin i jeden powiat). Tak jednogłośnie zdecydowali radni wojewódzcy podczas czwartkowego (28.04) posiedzenia sejmiku. Pieniądze pochodzą z Funduszu Wsparcia Gmin i Powiatów. To kolejne dotacje z tej puli w tym roku. W lutym radni rozdysponowali już 20 mln zł dla 28 samorządów.

8,6 mln zł na Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów.png

– Ze względu na ogromną popularność tej formy wsparcia, samorząd województwa postanowił po raz kolejny udzielić w tym roku dotacji dla podlaskich gmin i powiatów. Ta pomoc pozwala samorządom na przebudowy dróg, wykonanie kanalizacji, odrestaurowanie zabytków czy modernizacje szkół. To ważne inwestycje dla lokalnych społeczności, znacząco podnoszą jakość życia mieszkańców – powiedział marszałek Artur Kosicki.

W drugim rozdaniu powiat kolneński otrzyma 900 tys. zł na rozbudowę drogi powiatowej Stawiski – Jurzec Włościański ­– Kossaki Jedwabne, a gmina Dąbrowa Białostocka taką samą kwotę uzyska na przebudowę kanalizacji sanitarnej i wodociągowej w Dąbrowie Białostockiej oraz Różanymstoku. Również 900 tys. zł dostanie gmina Szumowo na renowację zabytkowego obiektu po poniemieckiej szkole w Srebrnym Borku.

Z kolei gmina Szepietowo dzięki dotacji w wys. 400 tys. zł wyremontuje stacje uzdatniania wody w miejscowościach Szepietowo i Średnia. Natomiast gmina Wysokie Mazowieckie (dotacja 600 tys. zł) rozbuduje budynek Szkoły Podstawowej w Jabłonce Kościelnej o część przedszkolną i bibliotekę, a gmina Czeremcha – dzięki dotacji w wys. 900 tys. zł – przebuduje stację uzdatniania wody w miejscowości Kuzawa.

Lista wszystkich inwestycji, na które radni przyznali pieniądze podczas czwartkowych (28.04) obrad, w załączniku.

***

Przypomnijmy, że Fundusz Wsparcia Gmin i Powiatów powstał w 2021 r. jako autorska inicjatywa samorządu województwa. Skorzystało z niego do tej pory kilkadziesiąt samorządów. Dzięki niemu w regionie zrealizowano wiele inwestycji. Gminy i powiaty wyremontowały drogi, zmodernizowały szkoły, sale gimnastyczne,  wybudowały miejsca do rekreacji, odrestaurowały zabytki. Na ten cel województwo przeznaczyło w 2021 r. 22 mln zł, w tym roku już, łącznie z przyznanymi na tej sesji sejmiku, 28,6 mln zł.

Barbara Likowska-Matys
red.: Małgorzata Sawicka

 

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook