Dodana: 16 listopad 2021 10:50

Zmodyfikowana: 16 listopad 2021 13:12

Miód dobry do wszystkiego. Warsztaty ze wsparciem zarządu województwa

Mają służyć promocji i rozwojowi pszczelarstwa w regionie. Warsztaty – Miód dobry do wszystkiego zorganizuje, przy wsparciu zarządu województwa, Koło Gospodyń Wiejskich (KGW) w Siekierkach „Siekierszczanki”. Umowę w tej sprawie podpisali w poniedziałek, 15 listopada: marszałek Artur Kosicki i przedstawicielki Koła – Elżbieta Polak, Edyta Majewska oraz Edyta Ostrowska.

Marszałek w towarzystwie trzech kobiet z koła gospodyń. Stoją na tle ścianki z logo województwa.

– Bardzo paniom dziękuję za tę wspaniałą inicjatywę. Od jakiegoś czasu obserwuję coraz większe zainteresowanie podlaskim miodem, nie tylko w regionie, ale i w całej Polsce – to ogromnie cieszy – podkreślił Artur Kosicki.

Marszałek przypomniał, że lokalne miody zachwalał, goszczący niedawno w urzędzie, Karol Okrasa, uznany w kraju mistrz kuchni. Artur Kosicki zachęcił też do korzystania z konkursów organizowanych przez zarząd województwa. Jak zaznaczył, w przyszłorocznym budżecie środki na wsparcie kół gospodyń wiejskich będą nie mniejsze niż w roku 2021.

– Jest coraz więcej inicjatyw, które są bardziej dopracowane i coraz lepsze. Dziękuję w imieniu własnym i zarządu województwa za tę pracę, którą panie wkładacie na rzecz rozwoju i promocji naszego regionu – powiedział marszałek. – Zachęcam do składania wniosków, zawsze z chęcią wesprzemy tego typu działania.

Miód dobry do wszystkiego

W ramach wydarzenia, 26 listopada, odbędzie się spotkanie z siekierskim pszczelarzem Markiem Kalistym. Następnie przeprowadzone zostaną warsztaty kulinarne.

– Na warsztatach zaprezentujemy i opowiemy, jakie walory – zdrowotne i smakowe – daje miód i wszystkie wyroby, które otrzymujemy dzięki pracowitym pszczołom – mówiła Elżbieta Polak, przewodnicząca KGW Siekierszczanki. – Bardzo dziękuję zarządowi województwa za wsparcie naszego regionalnego pszczelarstwa.

Jak podkreśliła, inicjatywa ma przede wszystkim inspirować do wykorzystywania produktów pszczelich w życiu codziennym.

Kwota wsparcia przyznana przez zarząd województwa to 3,2 tys. zł. Oprócz organizacji warsztatów, w jej ramach zakupione zostanie także wyposażenie świetlicy, w której spotykają się członkowie KGW, a wszyscy uczestnicy spotkania otrzymają miody z siekierskiej pasieki.

W latach 2020–2021, w ramach otwartych konkursów ofert dla Kół Gospodyń Wiejskich, zarząd województwa przekazał już 750 tys. zł dotacji na inicjatywy realizowane przez te organizacje w naszym regionie.


Anna Augustynowicz

red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Piotr Babulewicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook