Dodana: 3 maj 2022 18:43

Zmodyfikowana: 4 maj 2022 12:17

Żołnierze ochotnicy złożyli przysięgę wojskową

Słowa roty na placu apelowym w białostockich koszarach przy ul. Kawaleryjskiej wypowiedziało 28 elewów. Ślubowanie kończy służbę przygotowawczą prowadzoną pod okiem żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Przysięga została złożona w sobotę, 30 kwietnia. Podczas uroczystości marszałka Artura Kosickiego reprezentował sekretarz województwa Tomasz Szeweluk.

Przysięga wojskowa-maszerujący żołnierze

Marszałek Kosicki w specjalnym liście skierowanym do żołnierzy ochotników podkreślił, że przysięga wojskowa to wyjątkowo ważny moment w życiu każdego żołnierza, a złożenie roty ślubowania oznacza przyjęcie na siebie szczególnego zobowiązania wobec ojczyzny i narodu.

„Wypowiadając słowa ślubowania, daliście przykład swojego wielkiego honoru i patriotyzmu. Są to wartości niezwykle ważne dla każdego Polaka, szczególnie w obliczu przypadającego za kilka dni Święta Konstytucji 3 Maja. Podobnie jak wszyscy, wierzę, że społeczność międzynarodowa będzie dalej żyć w pokoju, że wojna w Ukrainie wygaśnie. Póki jednak wciąż za naszą wschodnią granicą wybuchają rakiety, polskie siły zbrojne muszą wzmacniać swój potencjał i stan osobowy” – napisał marszałek (pełna treść listu w załączeniu).

Goście podczas uroczystej przysięgi.

Żołnierze otrzymali też gratulacje od Dowódcy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego płk. Pawła Lachowskiego.  Wyraził on dumę i satysfakcję z decyzji wstępujących do służby wojskowej. Podkreślał, jak ważna w obecnych czasach jest chęć służenia ojczyźnie. Dowódca przekazał też listy gratulacyjne elewom wyróżniającym się podczas szkolenia.

Uroczystość zakończyła się defiladą pododdziałów.

Służba przygotowawcza przeznaczona jest dla ochotników, którzy wcześniej nie pełnili czynnej służby wojskowej. Jest to cykl szkolenia podstawowego, podczas którego ochotnicy poznają podstawowe umiejętności żołnierza tj. musztrę, taktykę, szkolenie ogniowe.

Zainteresowani służbą wojskową powinni zgłosić się do najbliższego Wojskowego Centrum Rekrutacji lub zarejestrować się na stronie zostanzolnierzem.pl. Postępowanie rekrutacyjne obejmuje analizę dokumentów, w tym wyników w nauce oraz rozmowę kwalifikacyjną, a następnie badanie przez Wojskową Komisję Lekarską i w wojskowej pracowni psychologicznej.

Żołnierze rezerwy po ukończeniu służby przygotowawczej mogą ubiegać się o przyjęcie do służby w jednostkach wojskowych.

 

Aneta Kursa

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook