Dodana: 21 styczeń 2022 10:50

Zmodyfikowana: 21 styczeń 2022 13:37

Zespół Szkół Specjalnych w Łomży ma już 60 lat!

„Nasze dzieci są wyjątkowe i uczą się w wyjątkowym miejscu pod opieką wyjątkowych ludzi” - mówiły przedstawicielki rodziców uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży. Placówka obchodzi 60 lat istnienia. Z tej okazji w czwartek, 20 stycznia odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli dyrektor placówki Lucyna Antecka oraz Marek Olbryś, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego.

mini 60.jpg

– To szkoła bardzo potrzebna i zasłużona dla Łomży i całego powiatu. W znakomity sposób sprawdza się w udzielaniu pomocy osobom, które jej najbardziej potrzebują. Szacunek budzą umiejętności pedagogów i całej obsługi,  podziwiam także ich oddanie swoim podopiecznym i zaangażowanie. Z wielką radością jestem w gronie, tych, którzy starają się pomagać szkole – mówił wicemarszałek Marek Olbryś. Dyrektor Lucynie Anteckiej przekazał grawerton z gratulacjami i życzeniami podpisany przez marszałka Artura Kosickiego i wszystkich członków zarządu województwa oraz bogaty zestaw prezentów, m. in. sprzęt sportowy i kosz słodyczy dla najmłodszych.

Jak przyznała dyrektor Lucyna Antecka, jubileusz szkoły mającej swoje specjalne miejsce w systemie edukacyjnym  Łomży i subregionu planowany był z większym rozmachem. Pandemia spowodowała jednak, że miał jednak skromniejszy wymiar. 

­– Czujemy się potrzebni. Pomagamy od 60. lat osobom z niepełnosprawnością i ich rodzicom. Praca nie jest łatwa, jest bardzo wymagająca, ale jesteśmy na to przygotowani, bo mam wspaniałą kadrę nauczycieli i całej obsługi.  Zaczynaliśmy od szkoły podstawowej, potem doszła zawodowa, jeszcze później przedszkole, a teraz w praktyce pomagamy od urodzenia dzieciom, które mają jakieś dysfunkcje rozwojowe – powiedziała Lucyna Antecka, dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Łomży 

Zespół Szkół Specjalnych to w Łomży to obecnie przeszło 120 uczniów od 3 do 25 lat. W obiektach przy ul. Skłodowskiej-Curie oraz Nowogrodzkiej mieści się  Szkoła Podstawowa nr 8, Szkoła Branżowa I stopnia, Szkoła Przysposabiająca do Pracy nr 1, Ośrodek Rewalidacyjno - Wychowawczy i Przedszkole Specjalne nr 3

– Miniony rok był wyjątkowo trudny, ponieważ tej dziedzinie edukacji, którą się zajmujemy, wyjątkowo nie sprzyja zdalne nauczanie. U nas decydujący jest stały i bliski kontakt ucznia z opiekunami. Na 2022 rok życzyłabym nam wszystkim jak najwięcej bezpośredniej pracy ucznia i nauczyciela, siły do tej pracy cudownym osobom, które tworzą nasz zespół, siły rodzicom, bez których wielu rzeczy nie udałyby się zrealizować. Byłoby też pięknie, gdybyśmy mogli wyremontować kolejne fragmenty naszych budynków. Dla całego miasta życzyłabym przede wszystkim możliwości zrealizowania w większym zakresie zatrudnienia wspomaganego po ukończeniu szkoły. Trzeba stale więcej form wspierania naszych absolwentów – dodała dyrektor Lucyna Antecka.

Jej współpracownicy i podopieczni zachwycili gości scenką odwiedzin wnuków u dziadków, która posłużyła przypomnieniu postaci i wydarzeń z historii szkoły, a przede wszystkim widowiskiem jasełkowym. Owacją na stojąco widzowie przyjęli popisy Gwiazdora, Turonia, Śmierci, Diabła i Aniołków, psotnej Kozy.      

– Lubię tę szkołę, czuję się tu bezpiecznie. Dziś mam rolę Diabła i mam obowiązek kłuć widłami i straszyć, ale naprawdę to jestem aniołem – opowiadał z przejęciem Adam Zieja.

Wzruszenia w swoich wystąpieniach nie kryli m. in. wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki i wicestarosta Maria Dziekońska oraz pozostali goście. A gospodarze na zakończenie jubileuszu 60-lecia ZSS w Łomży poczęstowali wszystkich wspaniałym tortem. 

tekst i fot.: Maciej Gryguc
red.: Paulina Tołcz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook