Dodana: 14 grudzień 2021 15:57

Zmodyfikowana: 15 grudzień 2021 12:45

Zarząd województwa i przewodniczący sejmiku z Betlejemskim Światłem Pokoju

Dzięki wsparciu Województwa Podlaskiego aż 150 harcerzy mogło pojechać po odbiór Betlejemskiego Światła Pokoju do Zakopanego. W poniedziałek, 13 grudnia, hm. Krzysztof Jakubowski, Komendant Związku Harcerstwa Polskiego Chorągwi Białostockiej przekazał je marszałkowi Arturowi Kosickiemu i zarządowi województwa oraz przewodniczącemu sejmiku Bogusławowi Dębskiemu.

Przekazanie Betlejemskiego Światełka Pokoju (12 of 16).jpg

– Betlejemskie Światło Pokoju w tym roku jest przekazywane jako światło nadziei. Dla mnie za każdym razem, kiedy je widzę, symbolizuje właśnie radość i nadzieję. Przekazywane z rąk do rąk światło z Betlejem łączy nas wszystkich w tym szczególnym, świątecznym czasie – powiedział marszałek Artur Kosicki.

– Wiemy, jak ważne jest dla mieszkańców, dlatego już po raz kolejny samorząd województwa dofinansował wyjazd harcerzy – dodał Marek Malinowski, członek zarządu województwa.

Polscy druhowie lampiony z Betlejemskim Światłem Pokoju odebrali w niedzielę, 12 grudnia, od skautów słowackich.

– Dziś, z samego rana przywieźliśmy je do nas, do Podlaskiego. Pierwszą osobą, której przekazuję to Światło Nadziei, jest marszałek ­– powiedział hm. Krzysztof Jakubowski, Komendant Związku Harcerstwa Polskiego (ZHP) Chorągwi Białostockiej.

19 grudnia, o godz. 16.30, podczas mszy w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, Betlejemskie Światło Pokoju zostanie przekazane mieszkańcom. Ci, którzy chcą je otrzymać wcześniej, mogą się zgłosić do siedziby Chorągwi ZHP, przy ul. Pałacowej 3/1 w Białymstoku.

– Każdego, kto chce je wziąć do siebie, serdecznie zapraszamy. A harcerze będą je rozwozili do różnych miejsc. Trafi m.in. do szpitali – zapewnił komendant.

***

W Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem płonie wieczny ogień. To właśnie od niego co roku odpala się jedną malutką świeczkę, której płomień niesiony przez skautów obiega świat. Został przekazane po raz pierwszy w 1986 roku w Linz, w Austrii. Polscy harcerze od 1991 r. przejmują ogień od skautów słowackich i podają na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Barbara Likowska-Matys
red.: Edyta Chodakowska-Kieżel
fot.: Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook