Zamiast tradycyjnej kolędy, msza święta z błogosławieństwem
W 2021 roku z powodu pandemii nie odbywają się wizyty duszpasterskie, zwane "kolędami" w tradycyjnej formule. Zamiast tego księża do 2 lutego odprawiają msze ze szczególnym błogosławieństwem mieszkańców.
Jak mówi ks. kan. dr Andrzej Dębski, rzecznik Archidiecezji Białostockiej, wizyta duszpasterska w okresie Bożego Narodzenia jest piękną tradycją kościoła w Polsce. Istotą tych odwiedzin jest spotkanie kapłanów z parafianami, wspólna modlitwa i Boże błogosławieństwo udzielane mieszkańcom oraz poświęcenie ich domów. Jednak jak podkreśla, obecny czas zmagań z epidemią koronawirusa zmusza nas do odpowiedzialnego podejścia wobec tej praktyki religijnej.
- W naszych domach jest wiele osób starszych i schorowanych, które lękają się o swoje zdrowie. Duże ryzyko ich zakażenia każe podchodzić do kolędy z ostrożnością, stąd decyzja o odwołaniu tegorocznej wizyty duszpasterskiej w dotychczasowej formie – mówi kapłan.
Alternatywą dla kolędy ma być uroczysta msza św. wieczorna odprawiana w poszczególnych parafiach. Na jej zakończenie kapłani odmówią modlitwę błogosławieństwa kolędowego nad ludźmi, szczególnie polecając osoby starsze, cierpiące, chore i tych wszystkich, którzy pozostali w domach. Poświęcą też wodę, którą wierni powinni przynieść do kościoła we własnych naczyniach i zachęcą, aby po powrocie do domu w gronie rodzinnym odmówić modlitwę i pokropić mieszkanie wodą święconą.
Jeśli parafianie, szczególnie w nowych domach, zdecydują się w tym czasie zaprosić księdza, aby pobłogosławił ich mieszkania, to jak podkreśla ks. Andrzej Dębski, kapłan pewnie przyjdzie z taką posługą.
- Trzeba jednak wielkiej rozwagi i zachowania niezbędnych środków ostrożności zarówno ze strony domowników, jak i kapłana. Może warto jednak na taką wizytę umówić się w bardziej dogodnym czasie? – dodaje.
Ze względu na panującą sytuację epidemiczną i obowiązujące przepisy władz świeckich dotyczące ograniczonej liczby wiernych w świątyniach, abp Wojda udzielił dyspensy od obowiązku uczestnictwa w mszach św. niedzielnych świątecznych, zachęcając jednak do przeżywania tych nabożeństw poprzez transmisje telewizyjne, radiowe czy internetowe. Jeśli zdecydujemy się wziąć udział w nabożeństwach, szczególnie w popularnej Pasterce, należy stosować się do zaleceń - zachować dystans społeczny, dezynfekować dłonie i zasłaniać usta i nos.
Tekst: Małgorzata Sawicka, fot.: Paulina Dulewicz