Zaduszki. Dzień modlitwy za tych, których już nie ma
Dzień Zaduszny, obchodzony 2 listopada, jest dniem modlitw za wszystkich zmarłych, zwłaszcza za dusze odbywające w czyśćcu pokutę. Tego dnia Kościół Katolicki modli się w intencji ich zbawienia.
Dzień Zaduszny zapoczątkował w chrześcijaństwie św. Odilon, opat benedyktynów w Cluny we Francji. Obchody miały być przeciwwagą dla pogańskich obrządków czczących zmarłych. W 998 r. opat zarządził, że modlitwy za dusze zmarłych mają się odbywać w pierwszy dzień po Wszystkich Świętych, czyli 2 listopada.
Termin ten i sama idea szybko rozpowszechniły się we Francji, Anglii, Niemczech, Italii. W XIII wieku zwyczaj ten stał się powszechny w całym Kościele Katolickim.
W Polsce obchody Dnia Zadusznego sięgają w XII wieku, a z końcem XV wieku były już powszechne w całym kraju. W Zaduszki odwiedza się cmentarze, groby bliskich zmarłych i uczestniczy w mszach, modląc się w ich intencji. Istnieje tradycja zapalania świeczek czy zniczy na grobach oraz składania kwiatów, wieńców lub innego typu ozdób, mających być symbolem pamięci o zmarłych.
W tym roku pożegnaliśmy wiele wspaniałych osobowości pochodzących z naszego regionu oraz działających na jego terenie. Wśród nich:
- Karolinę Kaczorowską, ostatnią Pierwszą Damę Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie,
- Michała "Bezczela" Banaszka, rapera,
- Pawła Buczko, urzędnika państwowego pełniącego obowiązki podlaskiego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego w Białymstoku,
- arcybiskupa Wojciecha Ziembę, duchownego, metropolity białostockiego w latach 2000-2006,
- Józefa Sulimę, wieloletniego dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku,
- Jana Besztę-Borowskiego, opozycjonistę antykomunistycznego, pierwszego lidera Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Rolników Indywidualnych „Solidarność” w województwie białostockim,
- kapitana Jerzego Nowickiego ps. "Plastuś", żołnierza AK oraz podziemia antykomunistycznego,
- Ewę Kozłowską, aktorkę Białostockiego Teatru Lalek,
- Stanisława Żywolewskiego, artystę, malarza i rzeźbiarza,
- Walentego Jabłońskiego, sybiraka, lekarza, aktywnego działacza Związku Sybiraków w Białymstoku,
- Eugeniusza Stepanczuka, wieloletniego wiceprzewodniczącego podlaskiej "Solidarności",
- Mieczysława Bruszewskiego, uczestnika powstania warszawskiego, Honorowego Obywatela Łomży.
Ich zasługi oraz działalność społeczeństwo zapamięta na długo.
oprac.: Barbara Likowska-Matys
red.: Cezary Rutkowski