Dodana: 29 sierpień 2021 16:43

Zmodyfikowana: 2 wrzesień 2021 09:14

XIV Dożynki z produktem lokalnym gminy Łapy

Całe rodziny bawiły się podczas łapskiego święta plonów. Były występy artystyczne, konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i moc innych atrakcji. Impreza odbyła się w niedzielę (29.08) w Płonce Kościelnej. Uczestniczył w niej Stanisław Derehajło, wicemarszałek województwa.

Ilustracja do artykułu Dożynki łapskie-24.jpg

Uroczystość zainicjowała msza św. pod przewodnictwem proboszcza Józefa Ogórkisa w kościele pw. św. Michała Archanioła w Płonce Kościelnej. Po zakończeniu liturgii odbyły się ceremoniały dożynkowe. Iwona i Karol Roszkowscy – starostowie święta plonów przekazali burmistrzowi Krzysztofowi Gołaszewskiemu chleby dożynkowe. Następnie podzielono się nimi.

Stanisław Derehajło przyznał, że gmina Łapy i jej mieszkańcy są mu szczególnie bliscy – zwłaszcza ci uprawiający rolę.

- Dziś w Płonce Kościelnej mamy nadzieję podzielić się swoimi doświadczeniami z tegorocznych żniw i cieszyć się z tego, co mamy zebrane – mówił wicemarszałek. - Życzę wszystkiego dobrego i mam nadzieję, że dzisiejsze święto plonów na zawsze zostanie w naszych sercach.

Z kolei Krzysztof Gołaszewski, burmistrz Łap podkreślał, jak ciężka i pełna wyrzeczeń jest praca rolnika.

- Wynikiem waszych wysiłków są plony, stanowiące pożywienie dla nas wszystkich – zaznaczył gospodarz gminy. - Dziękuję za waszą codzienną, niełatwą pracę, którą wykonujecie niezależnie od pogody, pór roku czy wszelkich innych przeciwności.

Lokalne przysmaki, występy, gry i zabawy

Po części oficjalnej scenę przejęły zespoły folklorystyczne, m.in. Płonkowianie oraz Kolej na Łapianki. Wspólny czas umiliły też dzieci i młodzież z pracowni Domu Kultury w Łapach.

Można było pysznie zjeść – na straganach królowały lokalne przysmaki.

- Zachęcam zajść na każde stoisko, bo każde ma inny smak – przekonywał wicemarszałek Derehajło.

Z kolei Wiktoria Wnorowska, dyrektor Domu Kultury w Łapach, porównywała koloryt prezentowanych kramów do wsi opisywanej przez Władysława Reymonta.

- Stoiska sołectw gminy Łapy przenoszą nas do bajkowej krainy polskiej wsi – mówiła.

Nie zabrakło też atrakcji dla najmłodszych. Dzieci korzystały z licznych dmuchańców, na każdym kroku czekały słodkości, a białostocki WORD zachęcał do wspólnej zabawy w drogowym miasteczku. Wykonywano także bezpłatne badania profilaktyczne, a chętni mogli się zaszczepić.

Najpiękniejszy symbol zebranych plonów

Ważnym punktem łapskich dożynek będzie rozstrzygnięcie konkursów. Doceniony zostanie najładniejszy wieniec, najaktywniejsze sołectwo gminy oraz najładniejsze stoisko promocyjne. W trakcie imprezy zostanie też wybrany Najlepszy Produkt Lokalny 2021.

Dożynki zakończy występ grupy Weekend, znanej z przeboju „Ona tańczy dla mnie” oraz dyskoteka z zespołem Makaro.

W oficjalnej części łapskiego święta plonów udział wzięli m.in.: minister Dariusz Piontkowski, radny wojewódzki Krzysztof Kondraciuk, wicestarosta Roman Czepe, radni powiatu białostockiego i rady miejskiej w Łapach, przedstawiciele duchowieństwa i służb mundurowych oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy gminy.

Anna Augustynowicz
red.: Małgorzata Sawicka

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook