Dodana: 29 czerwiec 2018 15:24

Zmodyfikowana: 29 czerwiec 2018 15:24

WRDS: o szkolnictwie zawodowym, potencjale turystycznym regionu oraz propozycjach tematycznych na zbliżający się WKG

Posiedzenie plenarne Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego odbyło się w piątek, 29 czerwca w budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. Rada zatwierdziła sprawozdanie finansowe za rok 2017 oraz przyjęła uchwałę w sprawie zatwierdzenia planu finansowego na rok 2018.

Ilustracja do artykułu posiedzenie plenarne wrds (4).JPG



Przedstawiciel Izby Rzemieślniczej i Przedsiębiorczości Jacek Hordejuk zapoznał członków WRDS z sytuacją w szkolnictwie zawodowym z uwzględnieniem potrzeb podlaskich przedsiębiorców.

Wśród najważniejszych wniosków płynących z analizy tej sytuacji wynika, że mimo deklaracji pracodawców, nabór na nowe kierunki kształcenia okazał się mało skuteczny z powodu braku zainteresowania młodzieży. Lepiej radzą sobie tzw. klasy wielozawodowe i taki kierunek należałoby wspierać. Konieczne jest też wspieranie współpracy z małymi pracodawcami oraz cechami rzemiosł. Z analizy wynikał też wniosek, że należy ograniczyć kształcenie młodzieży w liceach ogólnokształcących, ograniczenie kształcenia w zawodach nadwyżkowych, wprowadzenie zasad finansowania dla wszystkich form kształcenia zawodowego, egzaminy czeladnicze powinny przeprowadzać izby rzemieślnicze, pracodawcy powinni być włączeni w system doradztwa zawodowego, a koszty kształcenia powinny być w większym stopniu dofinansowane.

Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk powiadomił, że samorząd województwa przez dwa lata prowadził analizę zawodów deficytowych w regionie.

- Przygotowaliśmy dla każdego powiatu mapę zainteresowania zawodowego uczniów i potrzeby pracodawców – dodał.

Po dłuższej dyskusji WRDS przyjął niemal jednomyślnie (wojewoda wstrzymał się od głosu) Stanowisko w sprawie utrzymania systemu potwierdzania kwalifikacji zawodowych, prowadzonego dla młodocianych pracowników przez izby rzemieślnicze (treść stanowiska w załączniku poniżej).

Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk przedstawił członkom Rady możliwości regionu w rozwoju turystyki zdrowotnej. W kontekście prac nad uaktualnieniem strategii województwa Bogdan Dyjuk zwrócił się do Rady z prośbą o wyrażenie sugestii, czy turystyka uzdrowiskowa daje szansę na wykorzystanie potencjału naszego regionu? A jeżeli nie, to co trzeba zrobić, by ten obszar rozwinąć?

Pojawiła się sugestia, że prace nad aktualizacją strategii województwa powinny być poprzedzone  aktualizacją strategii subregionów (np. Augustów, Supraśl i ich możliwości rozwoju turystyki uzdrowiskowej).

W punkcie obrad poświęconym przygotowaniom WRDS do udziału we Wschodnim Kongresie Gospodarczym (odbędzie się w dniach 2-4 października br.) pojawiły się sugestie tematów panelowych i udziału WRDS w obradach, np. poprzez wspólny panel.

(at)

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook