Wiosenny Jarmark w Ciechanowcu
Jarmark Świętego Wojciecha jest z założenia imprezą nawiązującą do historii Ciechanowca. W minionych wiekach ciechanowieckie jarmarki organizowane na świętego Wojciecha trwające nawet dwa, trzy tygodnie i cieszyły się międzynarodową sławą. Skupiały handlarzy zwierząt (głównie koni) z terenu Polski i Europy Zachodniej, natomiast miejscowej ludności pozwalały na handel własnym rękodziełem i rzemiosłem. Nawiązując do handlowego charakteru dawnych jarmarków, corocznie na festynie twórcy prezentują swoje rękodzieło ludowe i artystyczne. Cennym uzupełnieniem oferty handlowej są także stoiska oferujące tradycyjne kulinaria podlaskie oraz poszukiwane na przełomie kwietnia i maja sadzonki kwiatów, warzyw, krzewów i drzew ozdobnych. Dodatkowych atutem Jarmarku jest możliwość uczestniczenia w pokazach prezentujących dawne rękodzieło i ginące zawody (np. ciesielstwo, kowalstwo, tkactwo, pisankarstwo itd.).
Ciechanowiecka impreza, która ma swoje korzenie w lokalnej historii, kulturze i tradycji, kojarzy się również z bogatą ofertą artystyczną. Obok ludowych kapel i zespołów pieśni i tańca, podczas Jarmarku prezentują się formacje dziecięce i młodzieżowe, prezentujące bardzo zróżnicowany program artystyczny. Jarmark Świętego Wojciecha odbędzie się w niedzielę, 22 kwietnia w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.
Wspólnym mianownikiem każdej edycji Jarmarku jest kultywowanie i zachowanie lokalnego dziedzictwa kulturowego podlaskiej wsi, ze szczególnym uwzględnieniem ginących zawodów. Współorganizatorem Jarmarku jest Nadleśnictwo Rudka, którego stoiska handlowe i tematyczne, interaktywne oraz punkty konsultacyjne cieszą się zawsze ogromnym powodzeniem. Dzięki temu Jarmark Świętego Wojciecha ma swoich wiernych uczestników, którzy bez względu na czasami kapryśną pogodę pojawiają się w Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.