Dodana: 17 grudzień 2020 12:54

Zmodyfikowana: 22 lipiec 2021 14:13

Więźniowie remontują psie budy

Psie budy zyskają drugie życie dzięki remontom przeprowadzanym przez osadzonych w białostockim areszcie śledczym (AŚ). Jest to efekt porozumienia podpisanego w listopadzie przez areszt i białostockie schronisko dla zwierząt w ramach programu resocjalizacyjnego.

Dwóch mężczyzn przy pracy nad budą.

W schronisku na remont czeka kilkadziesiąt psich bud. W ramach podpisanego porozumienia planowana jest ich cykliczna naprawa. Stare budy będą przewożone na teren aresztu, gruntownie remontowane i odnowione, po czym wrócą na teren schroniska. 

„W przypadku tego typu zajęć resocjalizacyjnych chętnych jak zawsze jest więcej niż wolnych miejsc. Praca kształtuje poczucie przydatności, pożyteczności, nabycia umiejętności współpracy w zespole, pojawienia się poczucia sensu życia, sensowności podejmowanego wysiłku, poczucia bycia docenianym przez innych. Zatrudnienie w trakcie odbywania kary pozbawienia wolności znosi poczucie bezcelowości pobytu w zakładzie karnym oraz pozwala zachować sprawność zawodową, dobrze wpływa na kondycję psychofizyczną. Skazani chętnie uczestniczą w akcjach mających na celu konkretną pomoc. Dobrze czują się ze świadomością, że nawet zza krat mogą zrobić coś dobrego. Dla wielu z nich to bardzo ważne” – czytamy w komunikacie Michała Zagłoby, rzecznika prasowego Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Białymstoku.

Potencjał osadzonych na cele dobroczynne

Białostocki areszt to jednostka typu zamkniętego, kontakt ze światem zewnętrznym jest mocno ograniczony. W czasach przed pandemią skazani pracowali na zewnątrz nieodpłatnie na rzecz różnych instytucji. Obecnie ich potencjał wykorzystywany jest wewnątrz jednostki – tworzą rękodzieło, duża część z nich maluje obrazy, rzeźbi. Prace przez nich stworzone przekazywane są na aukcje, z których dochód wspomaga różne cele charytatywne. Nieustannie trwają też zbiórki plastikowych nakrętek, na rzecz chorych dzieci, naprawiają wózki inwalidzkie, dając im drugie życie. To przykłady tylko kilku działań pomocowych, w których więźniowie nieodpłatnie angażują się w ramach zajęć resocjalizacyjnych.

Współpraca ze schroniskiem w Białymstoku trwa już wiele lat, wielokrotnie areszt przekazywał koce, sienniki i miski dla psów. Tylko w czerwcu tego roku, w ramach poprawy warunków bytowych czworonogów, białostocki areszt podarował 150 koców.


źródło/fot.: Areszt Śledczy w Białymstoku
oprac. Anna Augustynowicz

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook