Wielki Piątek w Cerkwi prawosławnej
Wierni kościoła prawosławnego wspominają dziś śmierć Chrystusa na krzyżu. W tym dniu nie jest sprawowana Liturgia. Po południu celebrowane jest nabożeństwo wieczorne, poświęcone pamięci śmierci i zdjęcia z krzyża Jezusa Chrystusa.
Na pamiątkę zniesienia Jezusa z krzyża, następuje uroczyste przeniesienie płótna z namalowanym przedstawieniem umarłego Chrystusa - płaszczenicy do środkowej części świątyni. Tam umieszcza się ją na „ świętym stole” symbolizującym grób.
Następnie duchowni i wierni adorują grób – podchodzą kolejno, składają pokłon, czynią znak krzyża i całują wizerunek Chrystusa na płaszczenicy. W nocy z soboty na niedzielę wielkanocną podczas rezurekcji płaszczenica jest obnoszona wokół świątyni, następnie wnoszona przez carskie wrota do prezbiterium i układana na ołtarzu.
Pozostaje tam na czterdzieści dni, aż do święta Wniebowstąpienia.
Jutro - Wielka Sobota, dzień oczekiwania na zmartwychwstanie Chrystusa. Ciało Zbawiciela składa się w symbolicznym grobie. Wierni wspominają Jego zstąpienie do piekła w celu zwiastowania zbawienia zmarłym Praojcom. Celebrowana jest Św. Liturgia Św. Bazylego Wielkiego. W tym dniu zgodnie z tradycją święci się pokarmy oraz odwiedza groby zmarłych.
Prawosławni stanowią drugą co do liczebności grupę religijną w naszym kraju; szacuje się, że jest ich około 500 tys. Z sześciu prawosławnych diecezji w Polsce najliczniejsza jest białostocko-gdańska.
oprac.ak