Dodana: 11 czerwiec 2021 16:10

Zmodyfikowana: 11 czerwiec 2021 16:14

Więcej pociągów w Podlaskiem

O dwa pojazdy spalinowe serii SA106 powiększył się tabor kolejowy Podlaskiego Zakładu POLREGIO w Białymstoku. W oficjalnym przekazaniu i prezentacji sprzętu, które miały miejsce w piątek (11.06), wziął udział marszałek Artur Kosicki. 

Polregio, nowe szynobusy

Pociągi będą jeździć na trasach: Białystok-Suwałki, Białystok-Waliły, Białystok-Czeremcha, Białystok- Hajnówka oraz Hajnówka- Siedlce, a od 1 lipca również na trasie do Siemianówki.

- Nakłady na pasażerskie przewozy kolejowe w naszym województwie cały czas rosną. W 2020 r. była to kwota 30 mln zł, a w 2021 już jest 38 mln zł – podkreślił Artur Kosicki, Marszałek Województwa Podlaskiego.

Marszałek przypomniał o przywracanych w tym roku połączeniach. To m.in. wznowiona po 27 latach relacja Białystok-Hajnówka. Zintensyfikowane zostały  połączenia Białystok-Waliły, a od początku lipca zostanie przywrócone też połączenie na linii Hajnówka-Siemianówka.

- Chcemy walczyć z wykluczeniem komunikacyjnym, także w pasażerskich przewozów kolejowych - dodał Artur Kosicki.

Nowe szynobusy na podlaskich torach zostały pozyskane przez POLREGIO od samorządu województwa warmińsko-mazurskiego.

- Przekazujemy dwa szynobusy, które w sumie będą miały około 320 miejsc. Poprzednie miały ich 240, więc znacząco zwiększamy zasobność miejsc dla pasażerów. Są to oczywiście nowsze pojazdy, więc zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo dla pasażerów zwiększa się jednoznacznie i jest jeszcze bonus - wagon na około 30 miejsc, także dla rowerów. Ten wagon będzie niedługo uruchomiony i przyłączony do tych szynobusów - powiedział Artur Martyniuk, prezes zarządu POLREGIO.

Szynobusy SA106 są przystosowane do jazdy z prędkością 120 km/h. Wyposażone są m.in. w wygodne fotele, monitoring i klimatyzację. W pojazdach, w części niskopodłogowej, znajdują się specjalne miejsca dla podróżnych na wózkach inwalidzkich oraz rampy do ich załadunku.

W uroczystości przekazania dwóch pojazdów wzięli udział m.in. Jarosław Zieliński - Poseł na Sejm RP, Tomasz Madras - Wicewojewoda Podlaski oraz Janina Zyta Wilczewska - dyrektor Podlaskiego Zakładu POLREGIO.

Paulina Tołcz
red.: Izabela Smaczna-Jórczykowska
fot.: Mateusz Duchnowski

Logo serwisu Twitter Logo serwisu Facebook